İş

Kariyer Seçimi Nasıl Yapılır: 8 Adımda Meslek Seçimi

Gelecekteki kariyerinize karar vermek, ister yeni başlıyor olun, ister iyi düşünülmüş bir kariyer değişikliği yapıyor olun, kolay değildir.

Çeşitli faktörler kariyer kararlarınızı etkileyebilir ve sonunda sizi yanlış yola sokabilir. Net bir kafa ve detaylı bir planla bu kadar önemli seçimler yapmalısınız.

Doğru adımlar ve bilgilerle, gelecekteki kariyerinize karar vermek size şimdi göründüğü kadar göz korkutucu gelmeyecektir. Doğru plan arkanızdayken başarısız olma ihtimaliniz düşüktür.

KARİYER SEÇME ADIMLARI

1. İçgözlem

Kişiliğinize en uygun işin hangisi olduğunu bilmeden bir kariyere karar veremezsiniz. Hangi kariyerin size uygun olduğundan emin olmadığınızda yapmanız gereken ilk şey, kendinizle derinlemesine ve dürüst bir tartışma yapmaktır.

Derinlere bakın ve hangi özel becerilere sahip olduğunuzu ve hangi alanlarda en iyi olduğunuzu keşfedin. Her birey farklıdır ve sizin hakkınızda sizi bir işe en uygun hale getiren bazı özel ayrıntılara sahip olabilirsiniz.

Bu kendi kendine muayeneyi yaptığınızda, şu anda ne yaptığınıza değil, bir kişi olarak kim olduğunuza odaklanın. Tutkularınızın ne olduğunu ve ilginizi çeken şeyleri sorguladığınızda doğal olarak neyden zevk aldığınızı anlayabilirsiniz.

Bundan sonra, bu becerileri para kazanmak için nasıl kullanacağınızı bulmalısınız.

Örneğin, okumayı ve yaratıcı yazmayı sevebilirsiniz. Onları kariyere dönüştürmek istiyorsanız, kitap eleştirmeni, yayıncı, editör ve içerik yazarı olmaya karar verebilirsiniz. Yapmakta iyi olduğunuz bir şey bulduğunuzda seçenekler sonsuzdur.

İşinizi kolaylaştırmak için, neyi sevdiğinizi ve neyi iyi yaptığınızı anlamanıza yardımcı olabilecek kariyer testleri, yetenek testleri veya davranış testlerini çevrimiçi olarak yapabilirsiniz.

Ayrıca, sizin için en iyi çalışma yerine karar verebilmeniz için güçlü ve zayıf yönlerinizi belirlemenize de yardımcı olabilirler. Kariyer danışmanları da insanlara bu sorularda yardımcı olur.

2. Liste yapın

İyi bir kariyer testi kullanırsanız, göz önünde bulundurmanız için uzun bir olası kariyer seçenekleri listesi oluşturabilirsiniz. Bunlardan geçtiğinizde, alakalı olanları seçin ve bunları uzun bir liste halinde derleyin.

Çeşitli testlerde ortaya çıkan kariyerleri belirleyebilir ve bunları listenin en üstünde tutabilirsiniz çünkü bunlar sizin en iyi eşleşmelerinizdir.

Uzman ipucu: Birkaç test kullanın, böylece daha fazla seçeneğe ve aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitliliğe sahip olabilirsiniz.

Bu liste, iyi olacağınızı düşünseniz de düşünmeseniz de, sizi ilgilendiren herhangi bir mesleği içermelidir. Daha önce düşünmediğiniz bir kariyerin size daha sonra uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Bu listeyi dürüstçe derlediğinizden emin olun: parasal ödüllerin sizi etkilemesine izin vermeyin. Maaşa dayalı bir kariyer seçmek, nefret ettiğiniz bir iş alanına girmenin iyi bir yoludur.

3. Listeyi keşfedin

Alakasız kariyerleri ortaya çıkardıktan sonra listeniz keşfedilmeye hazır olmalıdır. Her kariyeri mümkün olduğunca araştırarak başlayın.

Her mesleğe yeterince zaman ayırın ve iş, işyeri ve bunu bir kariyer olarak sürdürürken fırsatlar hakkında olabildiğince fazla bilgi edinin. Pozisyon ve aynı alandaki benzer fırsatlarla ilgili olarak neye bulaştığınızı bilmeniz gerekir.

Bu aşamada ihtiyacınız olan en alakalı bilgiler, o kariyere girmeniz için gereken gereksinimler, sertifikalar ve eğitimdir.

Ayrıca bu pozisyonu korumak ve muhtemelen sahada ilerlemek için neler gerektiğini de bulmalısınız. Alandaki farklı pozisyonlar için birçok iş tanımı, maaş detayı ve işgücü piyasası istatistikleri ve bilgileri alın.

Bu bilgilerin çoğu çevrimiçi olarak ücretsiz olarak paylaşılır. O kariyerdeki farklı pozisyonların ortalama kazançları ve gereksinimleri hakkında kolayca bilgi edinebilir ve niteliklerinize göre hangi pozisyonlara başvurabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Bu aynı zamanda hangi ileri eğitim veya öğretime ihtiyacınız olabileceğini ve işin koşullarına ayak uydurup uyamayacağınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

4. Listeyi daraltın

Bir sonraki adım, kabul etmediğiniz herhangi bir görevi veya yükümlülüğü olan veya hedeflerinizle uyuşmayan herhangi bir işi ortadan kaldırmaktır.

Bu daraltma, her kariyer seçimi hakkında topladığınız bilgilere dayanmalı ve herhangi bir önyargı olmadan yapılmalıdır.

Bir kariyeri sevebilirsiniz, ancak bunun bir kısmı uzun vadede kabul edemeyeceğiniz ayrıntılar içerir. Bazen iş, fazladan 2 veya 3 yıl eğitim almanızı veya sahip olmadığınız fazladan bir dereceye sahip olmanızı gerektirebilir. Ayrıca işe başvurmak için gerekli deneyime sahip olmayabilirsiniz.

Bazı işler yüzeyde kulağa harika geliyor ama ilerleme fırsatları veya ücretleri gerçekten zayıf ve bu, uzun listenizden çıkarmak için yeterli.

Buradaki amacınız, orada keyif alacağınız, nitelikli ve makul bir şekilde takip edebileceğiniz en fazla 5 iş içeren bir kısa liste oluşturmaktır. Seçiminizi kolaylaştırmak için bu işlerin mümkün olduğunca az olduğundan emin olun.

5. Daha fazla bilgi alın

Bu noktada, listenizi gerçekçi bir şekilde takip edebileceğiniz birkaç seçeneğe indirmiş olmalısınız. Yapmanız gereken sonraki şey, kısa listenizde bu işler hakkında daha ayrıntılı bilgi almaktır.

Şimdiye kadar zaten yeterli bilgiye sahip olduğunuzu düşünebilirsiniz, ancak çevrimiçi bulabileceğiniz şeylerin bir sınırı vardır. İhtiyaç duyduğunuz bu bilgilere yalnızca içerideki kişiler erişebilir.

Bu aşama, bilgilendirici görüşme denen bir şeyi gerektirir.

Bilgilendirici bir görüşme, bir iş arayanın bir iş veya şirket hakkında, kurumsal ortam, iş tanımı, iş görünümü ve hatta şirketle ilgili diğer olası fırsatlar gibi derinlemesine bilgi sorgulamasıdır.

Bilgilendirici görüşmeleri planlamak için işsiz olmanıza gerek yok. Bir işi araştırdığınız sürece, o alanda çalışan insanlara ulaşabilirsiniz.

Bu araştırmayı yaparken geri adım atmayın çünkü bu, kariyer seçiminde önemli bir adımdır. Emrinizdeki tüm kaynakları ve bağlantıları kullanın. LinkedIn , ihtiyacınız olan çalışanları ve profesyonelleri bulmanıza yardımcı olabilir ve ayrıca yardım için arkadaşlarınıza ve ağınıza başvurabilirsiniz.

6. Bir seçim yapın

Topladığınız tüm bilgilerden sonra, bir kariyer seçmek için doğru konumda olmalısınız. Tüm araştırmalarınıza dayanarak, hedefleriniz, vizyonunuz ve değerlerinizle en uyumlu kariyeri seçmelisiniz.

Ayrıca, bu seçimi yaparken şirket yapısını ve maaşı da göz önünde bulundurmanız gerekir, ancak bunlar seçiminizin arkasındaki temel itici güçler olmamalıdır.

Bu adımın herhangi bir noktasında bir hata yaptığınızı hissederseniz, değişiklik yapmaktan çekinmeyin. Bu, oldukça makul ve birçok insan yaşamları boyunca birçok kariyer değişikliği yapıyor.

Bu nedenle, kendinizi aşırı baskı altına almayın. Bunun yerine, duygularla değil gerçeklerle ve rakamlarla desteklenen bir seçim yapın. Kariyerin seni tatmin etmeli.

7. Hedeflerinizi belirleyin ve onlara ulaşmak için yola çıkın

Artık büyük bir karar verdiğinize göre, seçtiğiniz kariyere doğru gideceğiniz yolculuğa topu atmanız gerekiyor. Sadece kariyer seçmenin size bu alanda güzel bir iş getireceğini düşünmüyorsunuz, değil mi?

Kesinlikle hayır.

Bu, sizi seçtiğiniz kariyere başlatacak ve sizi o kariyere götürecek birkaç kişisel hedef belirlemenin zamanıdır.

Kişisel hedefler uzun veya kısa vadeli olabilir, ancak aynı derecede önemlidir. Kısa vadeli hedeflerin gerçekleşmesi genellikle yaklaşık 6 ay ila birkaç yıl sürer, ancak uzun vadeli hedefler bundan daha fazla zaman alır; en az 3 ila 5 yıl. Her ikisi de farklı işlevlere hizmet ediyor, ancak başarılı olmak istiyorsanız ikisine de ihtiyacınız var.

Kısa vadeli hedeflerinizi, seçtiğiniz kariyer için bir işe başvurmadan önce yapmanız gereken ekstra hazırlıkları ve eğitimi kapsayacak şekilde belirlersiniz.

Çevrimiçi kurslar almayı, deneyim kazanmak için gönüllü olmayı ve hatta pozisyona hak kazanmak için bazı ekstra sertifikalar almayı içerebilirler. Daha önce kariyer hakkında topladığınız bilgiler, ne yapmanız gerektiğini anlamanıza yardımcı olacaktır.

Uzun vadeli hedefler daha fazla zaman alır ve ilgili bir alanda bir eğitim almayı veya daha yüksek bir pozisyona hak kazanmak için daha yüksek bir eğitim almayı içerebilir.

Bu hedeflerin gücü ve etkinliği, arayışınızda ne kadar başarılı olduğunuzu belirleyecektir.

8. Bir kariyer eylem planı yapın

Bir kariyer eylem planı, tercih ettiğiniz işi veya kariyer gelişimini elde etmek için tüm planlarınızı içerir. Herhangi bir birey için kişiselleştirilmiş bir plandır ve tipik olarak kişisel hedeflerinizi, onlara nasıl ulaşmayı planladığınızı ve her birinin başarmak için ne kadar süreceğini içerir.

Bir kariyer eylem planına ihtiyacınız olmadığını düşünebilirsiniz, ancak birine sahip olmak sizi daha organize hale getirir ve hedeflerinize ulaşmayı çok daha kolay hale getirir.

Pratik bir kariyer eylem planı yapmak için, hedeflerinizi, onlara ulaşmayı planladığınız sıraya ve zamana göre yazmanız gerekir.

Ardından, her bir hedefi tam olarak nasıl gerçekleştirmeyi düşündüğünüzün ayrıntılı bir açıklamasıyla birlikte her bir hedefi ne zaman gerçekleştirmeyi beklediğinizi belirleyin. Her şeyi bir kerede koymak zorunda değilsiniz; ilerledikçe yeni hedefler ekleyebilirsiniz.

DAHA İYİ KARİYER SEÇİMLERİ NASIL YAPILIR?

Kariyer seçmek, yapılması en zor seçimlerden biridir ve yukarıdaki adımları uygulasanız bile, doğru kariyer seçimini yapacağınız anlamına gelmez.

Bu seçimi yaparken dikkatli olmalısınız çünkü gelecekte sizi çok fazla kederden kurtarabilir. İşte daha iyi seçimler yapabileceğiniz bazı yollar .

 • Uzun vadeli düşünün: Uzun vadede size faydalı olacak bir karar vermenin en iyi yolu, uzun vadeli planlarınızı gözden geçirmek ve planlarınıza uyacak bir karar vermektir.
 • Kararlarınızı sadece şimdiki yaşamınıza göre vermeyin: bunun yerine gelecekteki planlarınızı ve kariyerinizin iş görünümünü ve büyüme fırsatlarını düşünün.
 • Duygularınız, gerçeklerin önüne geçmesin: Bazen, böylesine büyük bir karar vermenin baskısından kaçınmak için, sevdiğiniz bir şey yüzünden herhangi bir seçeneği seçme eğiliminde olabilirsiniz. Bunu yapmak ve kötü bir seçim yapma riski yerine, emrindeki tüm gerçekleri göz önünde bulundurun ve kararınızın temeli olarak bunları kullanın.
 • Tüm fırsatlarınızı değerlendirin: Bir kariyer ararken, yapılacak en iyi şey, son bir seçim yapmadan önce kullanabileceğiniz her seçeneği değerlendirmektir. Mevcut her kariyere bakın ve maaş, konum ve iş görünümü dahil tüm faktörleri tartın.
 • Acele etmeyin: Çoğu zaman, büyük kararlar çok zor olabilir ve bu sizi gerçekten düşünmeden kararlar almaya itebilir. Kağıda bir şey yazmadan önce zaman ayırmalı ve her şeyin üzerinde kafa yormalısın.
 • Biriyle konuşun: Kararınızın ağırlığı omuzlarınızda ağırsa, deneyimli bir kişi veya bu alanda tecrübesi olan bir akıl hocasıyla konuşun.

YANLIŞ KARİYERİ SEÇERSENİZ NE YAPMALI?

Yanlış kariyer seçimi yapmak yolun sonu değildir. Aslında, bu beklediğinizden çok daha sık gerçekleşir. Birçok kişi hayatlarında farklı kariyer yollarından geçer ve sonunda mükemmel işlerine girerler. Öyleyse, yanlış kariyerde olduğunuzu düşünüyorsanız, paniğe kapılmayın. Amacınızı yeniden keşfetmenize yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler şunlardır:

Kendinizi sorgulayın

Yapmanız gereken ilk şey, kendinizi araştırmak ve sorunun işiniz mi yoksa tatmin edici olmayan bir işyeri ortamı mı olduğunu keşfetmektir .

Çoğu zaman, seçtiğiniz kariyer yolu mükemmeldir, ancak içinde bulunduğunuz iş en iyisi değildir. Böyle durumlarda yapabileceğiniz en iyi şey aynı sektörde farklı bir fırsat bulmaktır.

Diğer durumlarda, bir bütün olarak yanlış kariyerde olduğunuzu görebilirsiniz. Bu durumda kariyer yolunuzu tamamen değiştirebilirsiniz.

Yanlış kariyeri seçip seçmediğinizi nasıl anlarsınız?

 • Ne tür sonuçlar alırsanız alın, işi yorucu ve yetersiz buluyorsunuz. İşiniz size sürekli olarak olumsuz düşünceler veriyorsa, kariyer yolunuzu yeniden gözden geçirmenin zamanı gelmiş olabilir.
 • Kariyerine çok fazla zaman ve enerji harcıyorsun ve asla yeterince iyi sonuçlar alamıyorsun. Bu, yaptığınız iş için uygun olmadığınızın bir işareti olabilir.
 • Her zaman işinizden ayrılmayı düşünüyorsanız, yanlış kariyerde olabilirsiniz.
 • İşin veya endüstrinin inançlarına veya ahlaki değerlerine katılmıyorsunuz. Belki yeri veya maaşı seviyorsunuz, ancak kendinizi işin temsil ettiği ahlaki değerlerin ve inançların çoğuna katılmıyorsanız, o zaman yeni bir işe / kariyere ihtiyacınız olabilir.
 • Güçlü yönleriniz ve becerileriniz kariyerinizde ortaya çıkmıyorsa, yanlış kariyerde olabilirsiniz. Güçlü yönlerinizi sergileyen ve onları gizlemeyen bir yere ihtiyacınız var.

İşlerinden zevk alan insanları bulun

İşlerinden zevk alan insanlarla tanışmak sizin için çözüm olabilir.

Böylece bir kariyerde neye ihtiyacın olduğunu ve neyin eksik olduğunu anlamana yardımcı olabilir.

Bilgi alın

Kariyerinizin size en uygun olmadığını düşünüyorsanız, o zaman daha fazla bilgi mülakatı yapmanın zamanı gelmiştir. Yeni bir kariyer bulma adımlarını tekrar edebilir veya aklınızda varsa, o alandaki insanlarla konuşabilirsiniz.

Alakalı sorular sorun ve geçiş yapmanın iyi bir fikir olup olmadığına bakın.

Becerilerinizi başka bir işe nasıl aktarabileceğinizi öğrenin

Kariyer değiştirmek göründüğü kadar zor değil, özellikle de birçok kariyerin aynı veya benzer beceriler gerektirdiğini düşündüğünüzde.

Zaten sahip olduğunuz becerilere ihtiyaç duyan işleri arayabilir ve bu becerileri işe uyacak şekilde uyarlayabilirsiniz. İş fırsatlarını ve açıklamalarını aramak, yolunuza devam etmenize yardımcı olabilir.

SONUÇ

Kariyer fırsatları bol ve çeşitlidir, bu nedenle seçim yapabileceğiniz çok fazla seçenek vardır. Ancak bu imkansız bir başarı değil.

Doğru yaklaşım ve bakış açısıyla, kişiliğiniz ve becerileriniz için mükemmel uyumu bulmanız kaçınılmazdır.

Ve bir hata yaparsanız, kariyerinizi değiştirmek ve daha tatmin edici bir şey bulmak için asla geç değildir. Mükemmel kariyeriniz sizi bekliyor!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir