İş

İyi Kazandıran 15 Bilgisayar Bilimi İşi

Bilgisayar bilimi uzmanları, yazılım programları geliştirmekten ve karmaşık sistemleri yönetmekten sorunları gidermeye ve şirket verilerini korumaya kadar her organizasyonda önemli bir rol oynar. Bilgisayar bilimlerinde bir kariyer seçerek, kritik teknolojinin yanı sıra, neredeyse tüm diğer teknolojiye dayalı mesleğe kolayca aktarabileceğiniz analitik ve iletişim becerilerini öğreneceksiniz.

İlgi ve deneyiminize göre doğru rolü seçmenize yardımcı olmak için, işte en çok kazandıran bilgisayar bilimi işlerinden 15’i:

Bilgisayar biliminde en çok kazandıran işler

İşte en çok kazandıran bilgisayar bilimi işlerinden bazılarının listesi:

1. Yardım masası analisti

Yardım masası analisti, yazılım ve donanım sorunlarını mümkün olan en kısa sürede gidererek, teşhis ederek ve düzelterek dahili kullanıcılara ve istemcilere yardımcı olan bir BT uzmanıdır. Ayrıca yeni yazılım kurmak, teknoloji yükseltmeleri yapmak, yeni çalışanların iş istasyonlarını kurmak ve olası siber güvenlik tehditlerine yanıt vermekten sorumlu olabilirler.

2. Masaüstü destek teknisyeni

Masaüstü destek teknisyenleri, bir kuruluşun masaüstü bilgisayarlar ve aksesuarları gibi kullanıcıya dönük bilgisayar sistemlerini korur. Donanım ve yazılım kurarlar ve tüm organizasyon iş istasyonlarında optimum performans sağlarlar. Ayrıca bilgisayar sorunlarının giderilmesine ve düzeltilmesine de yardımcı olabilirler.

3. Bilgisayar programcısı

Bilgisayar programcıları, çeşitli bilgisayar programları için kaynak kodu yazmak, test etmek ve sürdürmek için C++ ve Java gibi bilgisayar programlama dilleri hakkındaki bilgilerini kullanan profesyonellerdir. Kodda sorun giderme, hata ayıklama ve iyileştirme için BT uzmanları ve program kullanıcılarıyla çalışmaktan da sorumlu olabilirler.

4. Sistem analisti

Sistem analisti, bir kuruluşun bilgi sistemi sorunlarını çözmeye yardımcı olmak için analizlere ve tasarım tekniklerine güvenen kişidir. Mevcut sistemlerdeki sorunları tanımlamak ve düzeltmek, iş akışları geliştirmek, yeni sistemler tasarlamak ve diğer çalışanları bunları nasıl kullanacakları konusunda eğitmekten sorumludurlar.

5. Web geliştiricisi

Web geliştiricileri, işverenleri veya bir dizi müşteri adına web siteleri tasarlar, kodlar ve günceller. Tamamlanmış bir web sitesinin görsel olarak çekici, kullanımı kolay ve güvenli olmasını sağlamaktan sorumludurlar. Ayrıca, mevcut web sitelerinde sık sık değişiklik ve güncelleme yapmaları istenir.

6. Bilgi güvenliği analisti

Bir bilgi güvenliği analisti, ağları, bilgisayar sistemlerini ve verileri korumaktan sorumludur. Bu profesyoneller, bilgisayar korsanlarının bir kuruluşun sistemlerine erişimini önlemek için güncellemeleri ve veri şifreleme yazılımlarını yüklemek gibi proaktif önlemler alır. Tehditler ve bilgisayar korsanı metodolojileri konusunda güncel kalmak ve güvenlik ihlalleri için bilgisayar sistemlerini ve ağları izlemek için çalışırlar.

7. Uygulama geliştirici

Uygulama geliştiricileri, yazılım uygulamalarını kavramsallaştırmak, oluşturmak ve yükseltmek için uygulama mühendisleri ve analistlerle ekipler halinde çalışır. Genellikle yazılımın bakımından ve hatalarının ayıklanmasından ve güvenlik açıklarına yama uygulanmasından da sorumludurlar. Uygulama geliştiricileri, masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar veya her ikisinin bir kombinasyonunu oluşturmak için çalışabilir.

8. Veritabanı yöneticisi

Veritabanı yöneticisi, bir veritabanının performansını yöneten kişidir. Ayrıca, bir veritabanının planlanmasına ve oluşturulmasına yardımcı olmanın yanı sıra bir kuruluşun verilerini siber saldırılara ve sızıntılara karşı korumaya da yardımcı olabilirler. Veritabanlarının en iyi şekilde çalışmasını sağlamak için rutin bakım ve yükseltme yaparlar.

9. Donanım mühendisi

Donanım mühendisleri, donanımı bilgisayar sistemleri için yapılandıran profesyonellerdir. Bir sistem düzeni belirler, uygun bileşenleri seçer ve kurulumları tamamlarlar. Ayrıca, bir bilgisayarın hızını ve verimliliğini artırmak için mevcut sistemleri yeni parçalarla yükseltmekten de sorumludurlar.

10. Yazılım mühendisi

Bir yazılım mühendisi, uygulama geliştirmede veya sistem geliştirmede çalışır ve yazılım sistemlerini tasarlamak, oluşturmak, test etmek, sürdürmek ve yükseltmekten sorumludur. Ayrıca, yazılım tasarım ve geliştirme sürecine rehberlik etmek için analizler yaparak ve akış şemaları ve diyagramlar gibi dokümantasyon hazırlayarak önerilen yazılım projelerinin fizibilitesini belirlerler.

11. Ağ güvenliği mühendisi

Ağ güvenliği mühendisleri, güvenlik duvarları, algılama sistemleri kurarak ve siber güvenlik yazılımı yükseltmeleri gerçekleştirerek bir kuruluşun ağ sistemlerini korumaktan sorumludur. Bir siber saldırı durumunda, ağ güvenliği mühendisleri sorunu bulmak, izole etmek ve düzeltmek için çalışır. Ayrıca, yazılım ve donanım güvenlik açıklarını bulmak için sistem testleri gerçekleştirirler ve diğer çalışanları en iyi siber güvenlik uygulamaları konusunda eğitmekten de sorumlu olabilirler.

12. Geliştirme işlemleri mühendisi

Geliştirme operasyonları mühendisi, bir şirketin tüm sistemlerini ve ağlarını anlamak için BT bilgisini komut dosyası oluşturma ve kodlama gibi geliştirme becerileriyle birleştiren kişidir. Öncelikli olarak ağ operasyonlarını test etmek ve dağıtmaktan ve bir şirketin teknik verimliliğini artırmak için fırsatları belirlemekten sorumludurlar.

13. Ağ mimarı

Bir ağ mimarı, veri iletişim ağlarının bir parçası olarak modemleri, yönlendiricileri ve diğer donanım veya yazılım ürünlerini kurar. Her ağ sistemi için en etkili teknoloji ürünlerini ve en verimli kablo düzenini belirlemekten sorumludurlar ve genellikle mevcut sistemleri korumak ve yükseltmekle görevlidirler.

14. Yazılım geliştirme yöneticisi

Yazılım geliştirme yöneticileri, bir yazılım geliştirme ekibini işe almak, eğitmek ve denetlemekten sorumludur. Yeni yazılım programları oluşturmak veya mevcut sistemleri yükseltmek için proje tahminleri sağlar, bütçeleri yönetir ve teknik kaynakları koordine ederler. Yazılım geliştirme yöneticileri, kod yazma gibi uygulamalı geliştirme faaliyetlerine de yardımcı olabilir.

15. Yazılım mimarı

Yazılım mimarı, yazılım sistemlerini ve uygulamalarını tasarlayan ve geliştiren kişidir. Genellikle yazılım geliştirme projelerinde lider bir karar verici olarak hareket ederler ve bir yazılım geliştirme ekibinin hangi platformları ve kodlama standartlarını kullanacağını belirlerler. Ayrıca tasarım seçimleri yaparlar ve bitmiş yazılım ürünlerinin teknik kriterleri karşılamasını sağlarlar.

Bilgisayar bilimi işleri için beceriler

Çoğu bilgisayar hizmeti işi, aşağıdaki bilgi ve becerilerin bir kısmını veya tamamını gerektirir:

  • Aktif dinleme
  • İletişim yetenekleri
  • Programlama dillerinde akıcılık
  • Organizasyon becerileri
  • Profesyonellik
  • Teknik beceriler

Seçtiğiniz pozisyona bağlı olarak, belirli bir alanda yeteneğinizi kanıtlamak için liderlik deneyiminin yanı sıra bir lisans derecesi veya sertifikaya da ihtiyacınız olabilir.

Bunlar, en yüksek ücretli bilgisayar bilimi işlerinden yalnızca birkaçıdır ve geniş bir eğitim ve deneyim yelpazesinde profesyoneller için birçok ek rol vardır. Bilgisayar bilimlerinde bir kariyer yapmayı seçerek, iyi bir ücret alacaksınız ve kariyer gelişimi için birçok fırsata sahip olacaksınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir