İş

İşverenlerin İş Arayanlarda Aradıkları 13 Beceri

Her iş arayan, işi almanın gizli formülünü bilmek ister. Fark edilmenizi sağlayacak bu beceriler nelerdir?

Cevap genellikle sunabileceğiniz yumuşak becerilerde ve değerlerde yatar çünkü katı, somut becerilere sahip olmak daha kolaydır; belirli bir iş unvanı için adayların çoğu, rolü yerine getirmek için eğitim ve teknik yeteneğe sahip olacaktır.

Bu nedenle, kendinizi diğer adaylardan ayırmak için bu yumuşak becerilere ve değere sahip olmanız ve bunları sergilemeniz gerekir.

Hem LinkedIn hem de Indeed, işverenlerin iş arayanlarda aradığı beceri ve değerlerin hangileri olduğunu bulmak için özgeçmişleri araştırdı ve işverenleri araştırdı.

Aşağıdaki liste, özgeçmişinizde ve iş görüşmesi sırasında vurgulamanız gereken becerileri ve değerleri özetlemektedir.

PROFESYONELLİK

İşverenlerin değer verdiği beceriler söz konusu olduğunda profesyonellik en üstte yer alır. Ama profesyonellik ne anlama geliyor?

Bu oldukça süslü bir kelime ama kısacası işverenler bir profesyonel ararken, şu özelliklere sahip birini arıyorlar:

 • Sorumlu ve adil – sorumluluklarınızı anlıyorsunuz ve insanlara adil davranıyorsunuz; sen bir takım oyuncususun.
 • Güçlü iş etiğine sahip bir kişi – işi listenizin üst sıralarına koyarsınız ve zaman çizelgeleri ve kurallar gibi şeyleri ciddiye alırsınız; hedeflere ulaşmak için çok çalışmaktan korkmazsınız.
 • Durumsal farkındalık – farklı durumlara uyum sağlayabilir ve çevrenizde neler olduğunu anlayabilirsiniz; farklı durumları şık bir şekilde ve sorun çıkarmadan yönetebilirsiniz.

İş ararken profesyonellik nasıl gösterilir?

Profesyonellik, küçük şeylerde ve bir işe başvururken gösterdiğiniz ciddiyette kendini gösterir. Profesyonel görünümlü ön yazı ve özgeçmiş gibi şeyler, profesyonellik söz konusu olduğunda çok önemlidir.

Başvurunuzu cilalı hale getirmek ve işverenle iletişiminizin olumlu olmasını ve detaylara özen verdiğinizi göstermek istiyorsunuz.

Profesyonel bir tutum oluşturmayı öğrenin ve kendinize profesyonel e-postaların ve telefon konuşmalarının sırrını öğretin.

OLUMLU DAVRANIŞ

Pozitiflik, istihdam dünyasında hayatta kalmanın anahtarıdır. Sadece zorlu başvuru sürecinde size yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda işverenler de olumlu ve devam etmeye istekli adayları takdir eder.

İşverenler, çalışanların işyerinde olumlu bir tutuma sahip olmalarını ve bir şeyler hakkında şikayet etmekten kaçınmalarını ister; olumlu çalışanlar, çalışma ortamının olumlu ve üretken olmasını sağlayacaktır.

Bu becerilerin listenin başında olması şaşırtıcı değil; gülen ve güler yüzlü insanlar toplumun her yerinde takdir ediliyor.

İş ararken olumlu tutum nasıl gösterilir?

Olumlu tutumunuzu başvuru süreci boyunca göstermeniz mümkündür. Mülakatlara zamanında gelerek ve insanlarla konuşurken yüzünüzde bir gülümseme bırakarak tavrınıza odaklanmak istiyorsunuz.

Hayal kırıklıkları içinde yuvarlanmayın, hatalardan ders almaya ve süreci deneyim kazanmak için kullanmaya istekli olduğunuzu gösterin.

İLETİŞİM YETENEKLERİ

İş arayanlar için bir diğer önemli beceri de iyi iletişim becerileridir. LinkedIn, kullanıcılarının profillerini analiz ederek, profillerinde mükemmel iletişim becerilerinden bahseden çalışanların neredeyse %58’inin yıl boyunca işe alındığını tespit etti. İşverenler, aşağıdaki özelliklere sahip çalışanları arar:

 • Görüşlerini açık bir şekilde iletebilir ve sunabilirler.
 • Diğer insanları dinleyebilir.
 • Yapıcı ve saygılı bir şekilde geri bildirim alabilir ve verebilir.

Çok çeşitli endüstrilerde iyi iletişim becerilerine ihtiyaç vardır. Ekip üyeleriniz, tedarikçileriniz, müşterileriniz ve müşterilerinizle değişen derecelerde çalışabilmeniz gerekecek; nasıl konuşulacağını, dinleyeceğinizi ve sorun çıkarmadan bir şeyleri tartışacağınızı bilmek çok önemlidir.

İş ararken iletişim becerileri nasıl gösterilir?

İş başvurunuzun profesyonel ve özlü bir dille yazılmasını istiyorsunuz. Ayrıca, iletişim deneyiminizden bahsetmek de önemlidir; belki müşteri hizmetlerinde çalıştınız veya bir ekip içinde iletişiminiz konusunda tanındınız.

Ayrıca iş görüşmesi sırasında iletişim becerilerinizi olumlu bir şekilde vurgulayabilirsiniz. Görüşmecinize saygılı olun ve sorularını dinlemek için zaman ayırdığınızdan emin olun.

Baştan sona kibar olun ve net konuşmaya odaklanın; bazen konuşmadan önce durup düşüncelerinizi toplamak iyi bir fikirdir.

UYARLANABİLİRLİK

İnovasyon ve teknolojik ilerleme nedeniyle iş yeri sürekli değişiyor ve uyum gösterebilen çalışanlar mükemmel bir şekilde çalışacak.

İşverenler, işyerindeki bu değişikliklere karşı esnek olan birini ister; sürekli olarak çalışanlarının ellerini tutmak zorunda kalmak istemezler. Yaptığınız şeylerde esnek olabilir ve çevrenizdeki şeylere uyum sağlayabilirseniz, işverenler sizi takdir edecektir.

Önemli olan hızlı düşünebilmek ve baskı altında sakin kalabilmektir. Değişimin üstesinden gelmek kolay değildir, ancak karşısında direnç gösterirseniz başarılı olabilirsiniz.

Bu sadece değişen iş yerine uyum sağlamakla ilgili değil, aynı zamanda farklı geçmişlere sahip insanlarla iyi geçinmekle de ilgili.

Modern dünyada ekipler çeşitlidir; çalışanlar, kendilerine hiç benzemeyen insanlarla bir araya gelebilecek kadar esnek olmalıdır.

İş ararken uyum yeteneği nasıl gösterilir?

Özgeçmişinizde aktarılabilir becerilere odaklanmak ve uyum sağlamanız gereken durumlardan örnekler sunmak iyi bir fikirdir.  Örneğin, yeni bir ekibin sorumluluğunu üstlenmek, zor bir durumu çözmek için adım atmak vb.

Esasen, ister şehir değiştiriyor ister farklı bir çalışma ortamının parçası olsun, deneyiminizi ve yeni durumlara uyum sağlama yeteneğinizi vurgulamak istiyorsunuz.

Ayrıca yeni fikirlere açık olduğunuzu göstermek istersiniz. Tamamen yeni bir şey denediğiniz veya konfor alanınızdan çıktığınız durumlardan bahsetmek işe yarar. Örneğin, daha önce işyerinde sunum ekibinde çalışıyor olsanız bile satış yapmaya çalışmak.

Bunun gibi örnekler bulun ve özgeçmişinizde veya görüşme sırasında bunlardan bahsedin.

PROBLEM ÇÖZME

Sorunları çözme yeteneği, iş arama başarısı için çok önemlidir. İşyerinde birçok zorluk var ve işverenler, bunları çözme esnekliğine ve yeteneğine sahip çalışanlar bulmak istiyor.

Problem çözme becerileri, zorluklarla sezgisel ve hızlı bir şekilde başa çıkmakla ilgilidir. Kendiniz için düşünme yeteneği ve çözümler için kalıpların dışında düşünme yeteneğine sahip olmakla ilgilidir. Ama aynı zamanda, bir problem bitene kadar üzerinde çalışmaya devam etme esnekliği ile de ilgilidir; ilk başta çözümleri bulamasanız bile ilerlemeye devam etmelisiniz.

İş ararken problem çözme yetenekleri nasıl gösterilir?

Sorunları çözdüğünüz (büyük sorunlar!) ve kazanan olarak ortaya çıktığınız durumları sergilemek için özgeçmişinizi kullanmak çok önemlidir.

Teslim tarihlerinde değişiklik, eksik ekipman, anlama/iletişim sorunları vb. gibi sorunlardan bahsetmek istiyorsunuz. Bu durumları açıklarken dikkatli olun; sorunun ana hatlarını çizmeye, sorunu çözme yaklaşımınız hakkında konuşmaya ve olumlu bir sonucu vurgulamaya odaklanın.

İş görüşmesi sırasında problem çözme yeteneklerinizi de vurgulayabilirsiniz. Hızlı düşünün ve emin olmadığınızı veya cevap veremeyeceğinizi söylemeyin.

Mülakatçıyı düşünme sürecinizde gezdirerek problem çözme yeteneklerinizi gösterin; soruları nasıl analiz etmeniz gerektiğini göstermekten korkmayın, bir cevap bulmak için zaman ayırın ve ardından sunun.

Bu, işverene olağandışı ve beklenmedik durumlarla nasıl başa çıkacağınızı bildiğinizi söyleyecektir.

DÜRÜSTLÜK

Gazete sayfalarını dolduracak kadar kurumsal skandal yaşandı. Öyleyse, işverenlerin manşetlerden uzak durmalarına yardımcı olmak için dürüst çalışanların peşinde olduklarını fark etmek büyük bir sır değil.

İşverenler için dürüst birini bulmak çok önemlidir ve dürüstlüğünüzü vurgulayabilmek size çok puan kazandırabilir. İşyeri bir ekiptir ve her kişi ekip için çalışmak için dürüstlük ve bütünlüğe sahip olmalıdır.

Daha spesifik olarak, işverenler kendi değerlerine ve ideallerine göre yaşayabilen bir çalışan isterler; özellikle de şirketin değerleriyle uyumlularsa, dünyada neye göre yaşadığınızı göstermenin yanlış bir tarafı yoktur.

İşveren, şirketin vizyonunu ve ortak hedeflerini anlayan ve onlara yönelik çalışmaktan gurur duyan birini ister.

İş ararken dürüstlük nasıl gösterilir?

Dürüstlüğünüzü işverene göstermenin en kolay ve etkili yolu yalan söylememektir. Özgeçmişte veya görüşme sırasında birkaç yalanın zarar vermeyeceğini düşünen insanlar hala var. Süreç boyunca dürüst olmanız ve işi yapmak için gerçek yeteneğinize güvenmeniz gerekir.

Ayrıca, değerleriniz hakkında konuşmaktan korkmamalısınız. Sadece becerilerinizle ilgili olmak zorunda değil, aynı zamanda kalbinize yakın olan şeylerden de bahsedin. İş ahlakınızı ve değerlerinizi açıklamak, özellikle işverenle yakın ilişki içinde olduklarında faydalıdır.

LİDERLİK

İşverenler her zaman sadece performans göstermekle kalmayıp aynı zamanda liderlik edebilecek kişileri de ararlar. Tüm en iyi şirketlerin içinde çok sayıda lider vardır ve başarılı olmak için genellikle liderlik etmeniz gerekir. Başkalarına liderlik edebilen ve sadece kendilerinin değil, başkalarının da performansını artırabilen çalışanlar, iş piyasasında çok değerlidir.

Başkalarının en iyi performansı göstermesine yol açan coşku gösterebilen karizmatik bir insansanız, o zaman bir işverenin rüya adayı olacaksınız.

İnsanlara ellerinden gelenin en iyisini yapmaları ve ortak hedefler doğrultusunda çalışmaları için ilham vermek istiyorsunuz.

İşverenler size her zaman ne yapacağınızı söylemek istemezler; eğer inisiyatif alıp başkalarının sizi takip etmesini sağlayabilirseniz, gerçek bir lidersiniz.

İş ararken liderlik nasıl gösterilir?

Özgeçmişinizde ve görüşmeniz sırasında liderlik pozisyonlarından mümkün olduğunca bahsetmelisiniz. Resmi olarak bir yönetici pozisyonunda bulunmamış olsanız bile, sahip olduğunuz herhangi bir liderlik deneyiminden bahsedin.

Bu nedenle, sorumluluğu üstlendiğiniz veya diğer insanların ellerinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olduğunuz zamanları düşünün;  sorunlu bir müşteri sorununu çözmek, okulda özel ders vermek veya benzeri olabilir.

ZAMAN YÖNETİMİ

Modern işyerleri telaşlı ve işverenlerin, çalışanlarının olabilecekleri yoğun programları yöneterek bir programa bağlı kalmaları gerekiyor.

İyi zaman yönetimi becerileri sergileyebilirseniz daha çok takdir edileceksiniz. Bu oldukça basit bir şekilde, işverenlerin aşağıdaki durumlarda hoşuna gideceği anlamına gelir:

 • Dakik – işe ve toplantılara zamanında varmak.
 • Programa bağlı kalabilme – programınıza ayak uydurabilir ve sizin için belirlenen zaman çizelgelerine göre iş üretebilirsiniz.
 • Zamanlama konusunda iyi – kendi gerçekçi programınızı ve zaman çizelgelerinizi oluşturabilirsiniz.

İş ararken zaman yönetimi becerileri nasıl gösterilir?

Sahip olabileceğiniz başarıları belirterek özgeçmişinizdeki programa bağlı kalma yeteneğiniz hakkında konuşabilirsiniz. Örneğin, büyük bir projeden bahsederken, tartışmanızın bir kısmı programa nasıl bağlı kaldığınızla ilgili olabilir.

Elbette, başvuru sürecinde herhangi bir süreye bağlı kaldığınızdan da emin olmalısınız. Belirli bir zaman çizelgesi içinde bir form göndermeniz veya arama yapmanız gerekiyorsa, bunu yapmanız gerekir. Ayrıca iş görüşmesine geç gelme!

KENDİNİ MOTİVE EDEN

Takım çalışmasının önemi sıklıkla konuşulur, ancak yalnız çalışma yeteneğiniz de bir işveren için önemlidir. Kendi kendini motive etme yeteneği çok önemlidir çünkü işverene her hareketinizi yönetmek zorunda olmadıklarını söyler.

Kendini motive etme iki ana yolla kendini gösterir. Birincisi, sürekli bir yönetim olmaksızın işle meşgul kalabilme özelliğine sahiptir. Ne yapacağını ve ne zaman yapacağını bilmekle ilgilidir. Ama aynı zamanda tutkunuzla da ilgili.

İşverenler, yaptıkları işi seven ve rollerinde başarılı olma konusunda tutkulu çalışanları sever. Kendi kendini motive eden çalışanlar, öğrenmeyi ve becerilerini daha da geliştirmeyi seven kişilerdir.

İş ararken öz motivasyon nasıl gösterilir?

Araştırmanızı yaparak ve sektörü ve şirketi çok iyi tanıdığınızı göstererek yukarıdaki nitelikleri vurgulayabilirsiniz. Role ve şirkete olan bu tutkuyu kağıda dökmek istiyorsunuz, özgeçmişinizde şirketin aradığı becerileri ve şirketin sahip olduğu değerleri bildiğinizi gösterin.

Sadece iş ilanının ve işverenin orada bahsettiği şeylerin ötesine geçmek çok önemlidir. İş kültürü hakkında araştırma yapın ve işletmenin geçmişte hangi büyük projeler üzerinde çalıştığını kontrol edin.

Mülakatta bu büyük endüstri meseleleri hakkında konuşma yeteneği faydalıdır ve sektör hakkında tutkulu olduğunuzu gösterir.

MERAKLI

İşverenler, işleri aynı şekilde tekrar tekrar yapan robotlar aramıyor. İşyerleri, daha önce de belirtildiği gibi değişiyor ve bu, onunla birlikte hareket etmeye istekli olmanız gerektiği anlamına geliyor.

Ama sadece değişmek değil, değişimi merak etmek her zaman en iyisidir. İlgileniyorsanız ve öğrenmeye istekliyseniz, işte de daha iyi performans göstereceksiniz ve bu nedenle işverene daha fazla değer katacaksınız.

Bu değerli becerinin üç temel özelliği vardır. Olmalısın:

 • Dünyayı merak ediyorsunuz – tek bir konuyla sınırlı bir ilginiz yok, etrafınızdaki bir dizi şeyle ilgileniyorsunuz.
 • Sektöre ilgi duyuyorsunuz – daha fazlasını öğrenmek için güçlü bir isteğiniz var ve sektörde her zaman yeni şeyler arıyorsunuz.
 • Açık ve yaratıcı bir zihne sahip bir kişi – bu merakı ve bilgiyi kutunun dışında düşünmek ve bir şeyler yapmanın yeni yollarını bulmak için kullanırsınız.

İş ararken merak nasıl gösterilir?

Özgeçmişiniz, sektör hakkında daha fazla bilgi edinmek için yaptığınız şeyleri listeleyerek bilgi tutkunuzu vurgulamalıdır. Çalıştaylara, seminerlere ve endüstri etkinliklerine katılmak gibi şeyler, özellikle kendi zamanınızda yapmış olduğunuz çalışmalarınızdan örnekler gibi önemlidir.

Mülakattayken, orada oturup soruları cevaplamak istemezsiniz. Şirket ve şirketin sektöre bakışını sorun.

Örneğin, endüstriyi değiştiren belirli eğilimleri nasıl fark ettiğinizi söyleyin ve şirketin bunları yönetmeye nasıl hazırlandığını merak edin.

BİLGİSAYAR OKURYAZARLIĞI

Günümüzün dijital dünyasında, sektörünüz ne olursa olsun bilgisayar becerileri kesinlikle aranmaktadır. Listedeki diğer beceriler, işverenlerin evrensel olarak aradığı yumuşak becerilere odaklanırken, bilgisayar okuryazarlığı herkesin saygı duyduğu bir zor beceridir.

Kod yazabilmeniz gerekmez, ancak ister moda, medya veya finans alanında çalışmak isteyin, temel bilgisayar becerileri beklentisi vardır. Bu, aşağıdakiler hakkında temel bir anlayışa sahip olmak anlamına gelir:

 • Word, Excel ve PowerPoint gibi temel bilgisayar programları
 • Genel olarak web tasarımı ve geliştirme nasıl çalışır?
 • Sosyal medya nedir ve nasıl kullanılır?

Ayrıca, işverenler, çalışanların işleri hızlı bir şekilde yapmalarını sever. Her bir endüstri yazılımı seçeneğinin nasıl çalıştığını bilmenize gerek olmasa da, bunları hızlı bir şekilde öğrenebilmeli ve istekli olmalısınız.

İş ararken bilgisayar okuryazarlığı nasıl gösterilir?

Sahip olduğunuz en temel bilgisayar bilgisini bile özgeçmişinize kesinlikle dahil etmek istersiniz.

Yukarıdaki noktalarla ilgili her şeyi ve sektöre özel yazılım bilgisini ekleyin. Öğrenmeye istekli olduğunuzu göstermek iyi bir fikirdir; belki de ekstra kurslar alarak.

SADIK

Yetenekli bir çalışanı elde tutmak kolay değildir. Bu nedenle işverenler sadakati takdir etmeye başladılar. İşverenler, bir şirketten diğerine atlamayan çalışanları takdir eder; şirketlerinde kariyer yapmak isteyen birini işe almak isterler.

İşverenler için anahtar, işler her zaman sorunsuz gitmese bile profesyonel ve bağlı kalacak kişileri bulmaktır. Sürekli endişelenmeleri ve çalışanları yerinde tutmak için savaşmaları gereken bir durumda olmak istemiyorlar.

Rekabetçi kalmaları ve çalışan mutluluğuna odaklanmaları gerektiğini anlamadıkları anlamına gelmiyor, ancak çalışanların gerçekçi olmayan beklentilere sahip olmasını ve sadakat eksikliği göstermelerini istemiyorlar.

İş ararken sadakat nasıl gösterilir?

İşinizi sebepsiz yere değiştirmeyeceğinizi göstererek sadakatinizi ve profesyonelliğinizi vurgulayabilirsiniz. Kariyer gelişimi içinse devam etmek sorun değil. Ancak ekibinizle iyi geçinemediğiniz için her seferinde nasıl iş değiştirdiğinizi göstermek istemezsiniz.

Ayrıca meslektaşlarınız ve önceki işverenleriniz hakkında kötü konuşmaktan da kaçınmalısınız. Eski patronunuzu sevmemiş olsanız bile, kesinlikle olumsuz konuşmak istemezsiniz.

Önceki rollerinizi bırakmanız veya en kötü yönetim deneyiminizi açıklamanız gerektiğinde diplomatik cevaplar verin.

Kavramlara ve kişisel olmayan konulara odaklanın ve işi başka bir yerde başka roller için bir sıçrama tahtası olarak kullanmadığınızı gösterecek şekilde kendi tutkularınız hakkında konuşun.

KENDİNE GÜVENEN

İşverenler, çalışanlarının sağlıklı bir özgüvene sahip olmalarını ister. Yeteneklerinize inanmıyorsanız, neden inansınlar?

Kendi becerilerinize güvenmek önemlidir çünkü belirli görevleri yerine getirme yeteneğinizden şüphe ederseniz, işveren de şüphe duyacaktır. Değerinizi anlamalısınız çünkü işverenin de bunu görmesine yardımcı olacaktır.

Bir işe başvurduğunuzda ve bir iş bulduğunuzda, bunu yapacak en iyi kişi olduğunuzu hissetmeniz gerekir.

İş ararken güven nasıl gösterilir?

Özgeçmişiniz yeteneğinizin bir yansıması olmalı ve bunun %100 arkasında durmalısınız. Becerilerinize ve deneyiminize odaklanmak, başvurduğunuz role uyanları ve aynı zamanda en çok güvendiklerinizi sunmak istiyorsunuz.

Kendinize güven duymuyorsanız, hakkınızda olumlu konuşmak için harika referanslarınız olduğundan emin olun ve arkadaşlarınızdan, ailenizden ve iş arkadaşlarınızdan en iyi nitelikleriniz konusunda size tavsiyede bulunmalarını isteyin. Sadece yeteneğinize güvenin ve elde ettiğiniz kariyer başarılarından gurur duyun; ne kadar küçük görünseler de.

SONUÇ

Yukarıdaki liste, modern işverenlerin aradığı becerileri ve değerleri vurgulamaktadır. Değerli bir çalışan olmanın çok şey gerektirdiğini gösterir, ancak özgeçmişinizde akıllı küçük sözler ile sizi güçlü bir aday olarak sunmak mümkündür.

Sadece onlardan bahsetmeyin, aynı zamanda iş görüşmesinde bu becerileri sunmaya odaklanın. Bunlar değerler ve yumuşak beceriler olduğundan, genellikle “eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur” sözüne güvenebilirsiniz; bu nedenle bu 13 özelliğe nasıl sahip olduğunuzu eylemde gösterin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir