İş

İşverenler Yaratıcı Düşünmeye Neden Değer Verir?

İşverenler üretken, çözüm odaklı ve harika takım oyuncuları olan çalışanlara değer verir. İşverenler ayrıca beklentilerini, hedeflerini iletmeden ve hatta şirket için vizyonlarını paylaşmadan çalışanlarından çok şey beklemeye eğilimlidirler.

İşverenlerin çoğu, çalışanların bunları doğal olarak bilmelerini veya kısa bir süre içinde bunlara hakim olmalarını bekler. İş alanında beklentiler neredeyse hiç uyuşmadığı için, işverenler ve çalışanlar arasında büyük bir boşluk ortaya çıkma eğilimindedir. Diğer tarafın nasıl düşündüğünü bilmedikleri için genellikle uyuşmaz.

Örneğin, işverenlerin çalışma saatleri olmadığını anlayan çalışanlar çok nadirdir; 7/24 çalışmak zorundadırlar ve işletmeyi sürdürmeleri için belirli bir destek sistemi zorunludur.

Bu destek sistemi doğal olarak insanlardan oluşur. İnsanlar, bir işin yürümesini sağlayan güçtür. Farklı insanlar farklı becerilerle gelir. Her beceri, belirli bir süreci, işlemi veya bir ürünü geliştirmek için çalışma alanında kullanılabilir.

İnsanlar ‘yaratıcılık’ kelimesini duyduklarında, genellikle daha geniş yaratıcılık kavramını düşünmeden bir resim çizmeyi tasavvur ederler. Yaratıcılık, iş de dahil olmak üzere insanların hayatlarının hemen her alanında kullanılabilir.

YARATICI DÜŞÜNCE NEDİR?

Daha önce de belirtildiği gibi, insanlar yaratıcı düşünceyi resim yapmak, bir sonraki en iyi romanı yazmak veya sadece güzel müzik yaratmak gibi çeşitli sanatsal görevlerle ilişkilendirir.

Ancak yaratıcılık bunun ötesine geçer. Yaratıcı olmak, birden fazla engelle A noktasından B noktasına nasıl gideceğinizi bilmektir. Sorunları mümkün olan en iyi sonuçla birçok farklı şekilde çözme yeteneğine sahip kişiler, yaratıcı kişilerdir. Bu işgücüne dahil edildiğinde, aslında yeni bir çözüm elde edersiniz.

Birçok işin yaratıcı düşünceye ihtiyacı vardır. Ayrıca, şahsen yaratıcı düşünme, yeni çözümlerin mümkün olduğu anlamına gelir. Bunu akılda tutarak, yaratıcı düşünme, yeni veya zorlu bir projeyi, farklı ve benzersiz bir şekilde değerlendirebilen özel bir süreçtir.

Gerçek şu ki, işverenler farklı olan sorunları çözebilecek ve yeni çözümler önerebilecek insanlar istiyor. Dahası, herkes kendi takımında alışılmışın dışında düşünebilen ve statik çalışma alanına yeni bir şeyler getirebilen birini ister.

Yaratıcılık konusunda tutkulu musunuz? Performansı artırabilecek ve geliri artırabilecek yaratıcı çözümü biliyor musunuz?

Bunu ekip üyelerinizle, ekip liderinizle ve hatta üst düzey yöneticilerle paylaştığınızdan emin olun. Yeni bir bakış açısı vermek, ortak hedefe ulaşmanın ve olumlu bir sonuç sağlamanın hızlı bir yolu olabilir.

Bu nedenle, yaratıcı düşünme dünyanızı yakında işveren olacaklarla paylaşmaktan çekinmeyin. Sadece yeni bir işe başvuruyorsanız, yaratıcı düşüncenizi sizi bu işe uygun hale getiren çok önemli bir beceri olarak vurguladığınızdan emin olun.

Zaten önemli bir sektörün parçasıysanız, yaratıcı becerilerinizi çalışanlarınızla, iş arkadaşlarınızla ve en önemlisi patronunuzla paylaşın.

Kendi yaratıcılığınızı tanıyın çünkü işverenler birçok nedenden dolayı yaratıcı düşünme becerinizi sevecekler. İşte işverenlerin yaratıcı düşünceye değer vermesinin en yaygın nedenleri.

Yaratıcı düşünenler analizde daha iyidir

İşletme sahipleri analitik insanları sever. Hepimiz teknolojiye gittikçe daha fazla bağımlı hale gelen bir dünyada yaşadığımız için, aslında teknolojinin bize verdiği bilgiye daha bağımlı hale geliyoruz.

Herhangi bir düzeyde iş organize edebilmek, her büyüklükteki şirket için faydalıdır. Yaratıcı bir yaklaşım sunmak için, önce belirli bir sorunun arkasında ne olduğunu anlamalısınız.

Arka planı anlamak için, güçlü analitik becerilere de sahip olmalısınız ve bu, yaratıcı düşünme söz konusu olduğunda işverenlerin takdir ettiği ilk şey.

Basitçe söylemek gerekirse, bir şeyi düzeltmek için onu anlayabilmelisin. Başka bir deyişle, işlerin nasıl yürüdüğünü anlamanız gerekir ki onları anlayabilirsiniz. Bir tatil planı, ekip toplantısı taslağı, bir eğitim planı veya hatta basit bir matematik denklemi oluşturuyor olun, önce onu analiz edebilmeniz gerekir.

Yaratıcı düşünenler açık fikirliliğe daha yatkındır

Yaratıcılık, farklı düşünmekle ilgilidir. Sorunu anlamak ve mümkün olan en iyi çözümü sunmak için fazladan çaba sarf etmek. Ayrıca, yaratıcılık büyük resmi kavramakla ilgilidir.

Bir şeyi düzeltebilmek için, açık fikirli olabilmeli, önyargıları ve hatta sahip olabileceğiniz en küçük varsayımları bir kenara bırakmalı ve önünüzdeki şeye tamamen yeni bir şekilde bakabilmelisiniz.

Bir soruna açık fikirli yaklaştığınızda, aslında yaratıcılığa, yeni bir şeye, farklı bir yaklaşıma ve beklenmedik şeylere açıksınızdır. Açık fikirli olmak için uluslararası bir şirkette çalışmak yeterli değil.

Hayır, açık fikirlilik her insanda farklıdır. Bazı insanlar buna açıkken, bazıları basit bir yaklaşımı, belirli bir düşünme biçimini ve bir şeyler yapmanın açık bir yolunu tercih ediyor.

Çevrenize daha yakından bakarsanız, yalnızca birkaç kişinin aslında açık fikirli olduğunu öğrendiğinizde şaşırabilirsiniz. Açık fikirli iseniz, herhangi bir işletme bundan yararlanabilir.

Ayrıca açık fikirlilik de geliştirilebilir. Açık fikirliliğinizi şekillendirmek istiyorsanız, şunları yapmalısınız:

 • Aktif dinleme pratiği yapın
 • Farklı geçmişlere sahip insanlardan günlük olarak fikir alışverişinde bulunun
 • Başkalarının başarısını destekleyin
 • Çalışanların yeteneklerine, becerilerine ve tercihlerine göre iş görevleri geliştirin

Şimdiye kadar, açık fikirliliğin bir işverenin bakış açısından arzu edilen bir beceri olduğunu anladınız.

Bu şekilde, işvereniniz, herhangi bir uluslararası grupta başarılı olabileceğinizden ve birisinin duygusal veya fiziksel özelliklerinden dolayı rahatsız hissetmeyeceğinizden emindir.

Dahası, bu beceri insanları idare etme konusunda sizi iyi bir konuma getirir.

Nasıl?

Açık fikirlilik, harika insan becerileri getirir, bu da iyi bir ekip lideri ve ekip üyesi olabileceğiniz anlamına gelir.

Yaratıcı düşünürler genel problem çözmede daha iyidir

İş dünyasında problem çözme, herhangi bir sektörde en önemli anlardan biridir. İş hayatında pek çok planlanmamış an varken, yalnızca sorunları gerçekten çözebilecek insanlarla çevrili olduğunuzda işe yarayabilir.

Sorun çözücüler, sizi kendi başınıza bırakmayacak kişilerdir. Mümkün olan en mükemmel ve en hızlı çözümü bulmak için sizinle birlikte çalışacaklar.

Ayrıca, işverenler yaratıcı insanları eğlenceli, heyecan verici veya etkileyici oldukları için işe almak istemiyorlar. Hayır, işle ilgili birçok sorunu çözebilecekleri için onları işe almak istiyorlar. Dahası, problem çözücüler yeni çözümler kullanarak birden fazla sorunu çözebilirler.

Bu nedenle, ne zaman bir işe başvurursanız, iki beceriyi vurgulamayı unutmayın:

 • Yaratıcı düşünme yeteneğiniz
 • Sorunları çözme yeteneğiniz

Çalışanlar çözüm odaklı ve aksiyon dolu insanlar görmek isterler. Basitçe söylemek gerekirse, bir sorunun önünde durup onu düzeltmeye istekli insanları görmeyi seviyorlar.

Mükemmel problem çözme becerilerine sahip bir çalışan, sorunları hızlı ve ekstra maliyet olmadan çözebilir. Dahası, problem çözücüler bir şirkete yıllık düzeyde önemli miktarda para tasarrufu sağlayabilir, çünkü bir sorunu tespit etmeye ve onunla başa çıkmaya meyillidirler.

Yaratıcı düşünürler genellikle organizasyona yatkındır

Hepimizin yaratıcılığın biraz kaotik olduğu konusunda bir önyargısı var, ama her zaman böyle değil.

Bu kadar basit: Bir sorunu nasıl çözeceğinizi biliyorsanız, nasıl organize edileceğini de bilirsiniz! Dahası, şunları nasıl yapacağınızı biliyorsunuz:

 • Son teslim tarihlerini karşılayın
 • Gerçekçi son tarihler oluşturun
 • Tek başına veya bir takım içinde hedefler belirleyin ve hedeflere ulaşın
 • Karar vermek
 • Ekibi yönetin ve ekip etkinliklerini yönetin
 • Program

Örgütsel beceriler, yaratıcılığın önemli bir parçasıdır. Nasıl organize edeceğinizi bilmiyorsanız, herhangi bir yaratıcı süreç karmaşık görünebilir.

Yeni bir fikir denemek, yeni bir yaklaşımı test etmek, yeni bir çözüm uygulamak… her şeyi düzene koyamazsanız, uygun görevleri devredemezseniz, son teslim tarihlerini belirleyemezseniz ve tüm süreci planlayamazsanız, her şey kafa karıştırıcı ve dağınık olabilir.

Çözümler yaratmak için fikirlerin organize edilmesi gerekir.

Yaratıcı düşünme söz konusu olduğunda, açık hedeflere ve son tarihlere sahip belirli eylem adımlarından oluşan bir plan oluşturabilme becerisi çok önemlidir.

Sonuç olarak, organize olabilmek, çalışanları umduklarından daha fazlasını getirir. Nasıl organize edileceğini biliyorsanız, aslında günlük işlemlerde kullanılabilecek daha önemli farklı becerilere sahip olursunuz.

Yaratıcı düşünürler iyi iletişimcilerdir

Nasıl net ve etkili iletişim kuracağınızı biliyorsanız, her şeyi bilirsiniz.

Doğru iletişim becerileriyle, herkes dünyanın her yerinde bir iş bulabilir. İnsanlarla iletişim kurabilmek için yüksek düzeyde empatiye sahip olmalısınız. Ancak kendinizi başkalarının yerine koyduğunuzda, gerçekten pazarlık yapabilirsiniz. Üstelik iletişim, şirket içindeki her kademeyi derinden etkiliyor.

Şirketlerin çoğunda, en fantastik iletişim becerilerine sahip kişiler genellikle müşteri destek departmanında bulunur. Neden? Müşteri sorunlarını çözme konusunda yaratıcıdırlar.

Ayrıca aktif dinleme konusunda harikalar, şirketin nasıl çalıştığını biliyorlar ve şirketin başarısını hedefliyorlar. Sonuçta: daha iyi müşteri hizmeti, hem daha mutlu müşteriler hem de daha yüksek kâr anlamına gelir.

Ayrıca, iş arkadaşlarınızla iyi bir ilişki kurmanız gerektiğinde mükemmel iletişim becerileri kullanışlıdır. Birlikte çalıştığınız insanlarla, müşterilerinizle ve hatta tedarikçilerinizle uygun şekilde iletişim kurmanız önemlidir. Ayrıca, güçlü sözlü ve yazılı iletişim becerilerine sahip olmak sizi ağlarınızda yüksek bir yere yerleştirir.

Uygun şekilde iletişim kurmayı bilen insanları herkes sever. Düşüncelerinizi yazılı olarak ifade edebilmek, yararlı ve sonuç odaklı e-postalara yol açar. Farkında olsanız da olmasanız da, iyi e-postalar yazmak herkes için kolay değildir.

Ayrıca, konuşarak kendinizi herhangi bir sorundan kurtarabilmelisiniz. Ayrıca, sorunları yaratıcı bir şekilde ele almaya başlamadan önce, bir durumu tamamen anlamak çok önemlidir.

İlk adım olarak, gerçekten iyi bir dinleyici olmalısınız. İnsanlar sorunları hakkında konuşmayı severler; bu yüzden sadece doğru soruları sormalı ve onları dinlemelisiniz.

Doğru soruları sorarak sorunu daha iyi anlayacak ve benzersiz bir çözüme daha hızlı ulaşacaksınız.

Girişimci bir zihniyet

Çalışanlar, bir meydan okumanın önünde durmaya hazır olan işverenleri sever. Bazıları, zorlukların üstesinden gelme isteğinin aslında girişimci bir zihniyet olduğunu söyleyebilir.

Gerçek şu ki, dinamik bir zihniyet aslında işletme sahiplerinden ayrıdır, ancak gerçekte, yaratıcı düşünme göstermeye istekli çalışanlarda görülebilir.

Girişimci zihniyet, insanları girişimci sonuçlara ve girişimcilik faaliyetlerine iten belirli bir zihin durumu için geçerlidir.

Kendi kendine yeten insanlar, şirketi en çok önemseyen kişilerdir. Bu insanlar bir sorunu çözmek için fazladan yol kat etmeye isteklidir.

Her beceri yaratıcı düşüncenin altına yerleştirilebilir. Dünya iş forumu bile yaratıcılığı 2020 ve sonrası için zorunlu bir beceri olarak belirledi. Yaratıcılık bu sezon kesinlikle bir zorunluluktur.

Beş yıl önce bile, iş gücündeki yaratıcılığın ve yaratıcı düşüncenin önümüzdeki beş yıl içinde en kritik becerilerden biri olacağı açıktı. Aslında, şimdiye kadar, yaratıcılık genel olarak üçüncü en önemli beceridir.

Bir beceri olarak, yaratıcılığın değeri artıyor. Dahası, yaratıcılık dünyanın en büyük şirketlerinde en çok ihtiyaç duyulan beceri haline geliyor. Yaratıcılıkla yenilik gelir, ardından sonuçlar gelir.

İşyerinde yaratıcı düşünme örnekleri

Yaratıcılık özünde soyut bir fikir olduğu için, onu bir örneğe yerleştirdiğinizde anlamak çok daha kolaydır. Yaratıcılık yükselişte çünkü yaratıcılık sınırları aşabilir ve her sektörde yaratıcılık becerilerine ihtiyaç vardır.

Yaratıcı düşünme küresel bir olaydır, endüstriler arası bileşenler arasında işlev görebilir ve aktarılabilir olabilir.

Ayrıca, yaratıcılık becerileri, iş tanımlarını yeniden tanımlamaya zorlayarak hemen hemen herkesi girişimci veya kurum içi girişimci olmaya teşvik edebilir.

Yaratıcılık becerileri aynı zamanda herkesin işlerini güvence altına almasına ve yeni pazarlar yaratmasına yardımcı olabilir. Bir bakıma yaratıcılık, yeni tutumlar ve taze davranışlar sağlar. Bu davranışlara bireyler ve işletmeler de ihtiyaç duymaktadır.

Gerçek hayattan bir örneğe koyduğunuzda her şeyi anlamak çok daha kolay olduğundan, hadi yaratıcı düşüncenin pratikte nasıl çalıştığını görelim.

Artistik yaratıcılık

Yaratıcı olmak için sanatçı olmanız gerekiyor mu? Pek sayılmaz. Sanatsal bir an yaşamak için, içindeki yaratıcılığın farkında olmalısın. Örneğin: Proje gönüllüleri için bir senaryo oluşturmak yaratıcı bir süreçtir. Ya da öğrencilerin katılımını kolayca sağlayabilecek bir ders oluşturmak yaratıcı bir harekettir.

Sanatsal görevler ayrıca bir logo tasarlamak, bir reklam metni yazmak, bir ürün paketi oluşturmak veya sadece bir telefon görüşmesi için bir taslak oluşturmaktır.

Sanatsal yaratıcılıkla ilgili en yaygın görevler:

 • Bir logo oluşturmak
 • Yeni bir elbise tasarlamak
 • Reklam metinleri yazmak

Yaratıcı problem çözmek

Problem çözmek, çevrenizi bilmek ve patronunuza yeni çözümler sunmakla ilgilidir. İşyerinde problem çözme, aslında bir ürünün veya müşteri deneyiminin kalitesini iyileştirmek için yeni ve daha iyi prosedürler yaratmaktır.

Bir yazılım sorunu var ve müşterinin bakış açısından nasıl geliştirilebileceğini biliyor musunuz?

Bilgisayar teknolojileri departmanıyla paylaşın. Küçük iyileştirmeler şirkete para kazandırabilir ve müşterileri tutabilir.

Yaratıcı bir problem çözücü, bir sorunu çözmek için her zaman yeni bir yaklaşım ve fikirler bulacaktır. Dahası, bu eylem odaklı çalışanlar asla normlara uymakla ilgili değildir. Hayır, hepsi olağanüstü çözümlerle ilgilidir.

Bu beceriyi, enerji kullanımını azaltmaya yönelik yeni yaklaşımlar için beyin fırtınası yapmak, sabit maliyetleri düşürmenin yeni yollarını bulmak, bütçe krizini önlemek veya müşteriniz için özelleştirilmiş bir strateji geliştirmek için kullanabilirsiniz. Bu, yapabileceğiniz her şeyin sadece küçük bir kısmı.

Problem çözmeyle ilgili en yaygın görevler:

 • Önümüzdeki yıl için strateji taslağı hazırlamak için bir toplantıda beyin fırtınası yapmak
 • Giderleri azaltmanın bir yolunu bulmak
 • Enerji kullanımını azaltmak için en iyi çözümleri bulmak
 • Bütçe krizini sürdürülebilir bir şekilde önlemek
 • Personel verimliliğini artırmak
 • Çatışmayı en aza indirmek için yeni iletişim yolları için bir teklif oluşturmak
 • Gerçek hayattan örneklere dayalı olarak müşteri hizmetlerini iyileştirmek

STEM’de Yaratıcılık

Bu basittir. Belirli bir yaklaşımı test etmek için bir araştırma modeli oluşturmak, STEM’de (bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik) yaratıcılıktır.

Dahası, bir yaklaşımı test etmek veya belirli bir süreci otomatikleştirmek için basit bir bilgisayar programı oluşturmak, STEM’deki yaratıcılığın bir parçasıdır.

Bazı insanların bilimi korkutucu bulduğuna dikkat etmek önemlidir. İnsanlar bilim, sayılar ve teknolojiyi, mühendisliğin yanında gerçeğe dayalı pratik bir bilim olarak görme eğilimindedir. Basitçe, bu alanlarda yaratıcı hiçbir şey görmüyorlar.

STEM, bir şeyler yaparak öğrenen ve en iyi sonuca giden bir yol oluşturarak çözüme ulaşmayı sevenler için daha fazladır. Öyleyse, STEM yaratıcı mı? Kesinlikle öyle. Sonuca ulaşmak için farklı yaklaşımları test etmek ve en iyi çözümü bulmak, yaratıcı bir süreçtir.

Gerçeği söylemek gerekirse, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik çarpıcı bir şekilde yaratıcıdır. İnanmıyorsanız, zihninizi ona açın, göreceksiniz.

Örneğin, işini kusursuz yapan bir robot süpürge tasarlamak için, yeni bir program yazmak zorunludur. Yalnızca farklı bir bilgisayar programı yaratıcı sonuçlara yol açabilir. Hepimiz dünyayı değiştiren harika teknoloji projelerini duyuyoruz, değil mi?

Aslında, teknoloji odaklı bir projenin başarılı olması için yüzlerce kişinin başarısız olması gerekir. Bu doğru, teknoloji ve bilimin inanılmaz tarihi, işe yaramayan projelerle dolu. Neden? Teknoloji korkunç muydu? Seçilen metodoloji hatalı mıydı? Evet ve hayır. Aslında teknoloji ve çözümleri ile ilgili en büyük sorunlar teknolojide değil insanlarda yatmaktadır.

İnsanlar eski planlarda, modası geçmiş metodolojide kalma eğilimindedirler.

Ne yazık ki bu yanlış, çünkü daha fazla yaratıcılığın içeri girmesine izin verselerdi, çözümlere daha hızlı gelirlerdi. Bu yüzden insanlar, sabit varsayımların ve eski alışkanlıkların eski yöntemlerini bırakmalıdır. STEM alanı, yaratıcılığın dokunduğu çiçek açması gereken alandır.

STEM’de yaratıcılıkla ilgili en yaygın görevler:

 • Bir işlem için bir bilgisayar programı oluşturmak
 • Bir yaklaşımı test etmek için bir araştırma modeli oluşturmak
 • Cep telefonu için bir sosyal medya platformunun genişletilmesi
 • Fazla kilolu hastalar için daha iyi bir diyet planı sunmak
 • Üretkenliği artırmak için bir montaj hattının makinelerini yeniden tasarlamak

Sonuç

Bir iş ortamında avantaja sahip olmak çok önemlidir. Bugünlerde, ‘en son teknolojiye sahip olmak veya sınırsız finansal kaynağa sahip olmak yeterli değil. Bugün, her şey yaratıcı insanlar ve fikri mülkiyetle ilgili.

Herkes farklı olduğu için, işverenler ekiplerinde farklı becerilere sahip kişilere sahip olmaktan mutludur. Bu nedenle, iş için faydalı becerilerin kapsamı her geçen gün artmaktadır.

Geçmişte yararlı olduğu düşünülen şey, bugün hareketin ana gücüdür.

Bunu akılda tutarak, yaratıcılığın ve yaratıcı düşüncenin tahtını ele geçirmesi şaşırtıcı değil. Bu becerilere sahip çalışanlar, günümüzde çevredeki her işte çok değerlidir.

İşe alma uzmanları ve işletme sahipleri, çalışanlarında yaratıcı düşünceyi görmeyi severler, çünkü bunlar, eylem odaklı ve işi yürüten insanlardır.

Bu nedenle, özgeçmişinizde yaratıcı olduğunuzu ve sonuç getirebileceğinizi belirtmekten çekinmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir