İş

İstediğiniz İşi Bulmak İçin 14 İş Arama İpuçları

Başarılı iş arama, potansiyel işverenlere karşı öne çıkmanızı sağlamak için belirli tekniklerin kullanılmasını gerektirir. Rekabetçi bir pazarda başarılı olmanıza ve istediğiniz işi almanıza yardımcı olması için bu ipuçlarını kullanın.

Aramanıza odaklanmak için iş arama ipuçları

İş arama, açık pozisyonlar aramaktan ve özgeçmişinizi işverenlere göndermekten daha fazlasını içerir. Ayrıca iş için uygun olduğunuzdan, işe alım müdürünün dikkatini çekebildiğinizden ve mülakat sorularını yanıtlamak için iyi hazırlandığınızdan emin olmalısınız. İstediğiniz işi bulma şansınızı artırmak için kullanabileceğiniz 14 ipucu:

1 . Kariyer hedeflerinizi bilin

İlk olarak, ne tür bir kariyer istediğinizi belirleyin. Bu, özellikle işgücüne ilk kez giren veya kariyerlerini değiştiren kişiler için önemlidir. Ailenizden, profesörlerden, bir kariyer koçundan veya eski iş arkadaşlarınızdan tavsiyeler alın. Net ve gerçekçi bir hedefiniz olduğundan emin olun, ona nasıl ulaşmayı planladığınızı belirleyin ve bu kariyer yolunda sizi neyin nitelendirdiğini not edin. Bu adımlar, iş aramanızı tutkulu olduğunuz pozisyonlara daraltmanıza yardımcı olabilir ve profesyonel olarak ilerlemenize yardımcı olur.

2 . Önceden planlamak

İşleri daha verimli bir şekilde aramak için kendinizi ve programınızı düzenleyin. Günde kaç saat veya haftanın hangi günlerini iş aramaya veya ağ kurmaya ayıracağınızı belirleyin. Özgeçmişinizin ve kapak mektubunuzun güncel olduğundan emin olun. Bunları oluşturmak için yardıma ihtiyacınız varsa, çevrimiçi şablonlar veya örnekler arayın. İşverenlere sunmaya hazır iki ila üç referans ve bunların iletişim bilgilerini içeren bir liste hazırlayın.

Profilinizi profesyonel ağ oluşturma web sitelerinde oluşturun veya güncelleyin ve başvurduğunuz işleri ve aldığınız görüşmeleri not etmek için bir elektronik tablo oluşturun. İş arama mesajlarınızı kişisel mesajlarınızdan ayrı ve düzenli tutmak için profesyonel bir e-posta hesabı kurmayı da seçebilirsiniz. İş aramaya başlamadan önce bu adımları tamamlamak, süreci daha hızlı ve daha kolay hale getirebilir.

3 . Özgeçmiş ve kapak mektubu yardımı alın

Bir arkadaşınızdan, aile üyesinden, iş arkadaşınızdan, kariyer danışmanından veya başka bir profesyonelden özgeçmişinizi yeniden okumasını ve hatalar için ön yazı yazmasını ve tavsiye vermesini isteyin. Bazı iş arayanlar, zamandan tasarruf etmek ve özgeçmişinizi ve kapak mektubunuzu geliştirmek için profesyonel bir özgeçmiş yazma hizmeti veya kaynağıyla çalışmayı bile seçerler.

4 . Tüm iş arama kaynaklarını kullanın

Kendinizi manuel çevrimiçi aramalarla sınırlandırmak yerine, tüm iş arama seçeneklerinden yararlanın. Bu, şirketlere veya yöneticilere şahsen ulaşmayı, kariyer fuarlarına katılmayı, sosyal medyayı araştırmayı veya bir kariyer danışmanlığı hizmetini kullanmayı içerebilir. İş ilanlarında, şirket web sitelerinde, profesyonel derneklerde ve daha fazlasında açık yerler bulmak için iş arama motorlarını kullanın. E-posta ile günlük veya haftalık iş uyarıları için kaydolun.

5 . Özgeçmişinizi özelleştirin

Özgeçmişinizi başvurduğunuz her işe göre uyarlayın. Neden uygun olduğunuzu belirlemek için iş tanımını inceleyin. Ardından, bu pozisyonla ilgili becerilerinizi, deneyimlerinizi ve ölçülebilir başarılarınızı ekleyin. Birçok özgeçmişe bakan işe alım yöneticileri sizinkini okuyabilmeli ve pozisyon için gerekli becerilere sahip olduğunuzu hızlı bir şekilde bilmelidir.

Bu adımı basitleştirmek için, özgeçmişinizin ve kapak mektubunuzun şablonlarını özelleştirmeye hazır bulundurun. Eğitiminiz ve iletişim bilgileriniz gibi temel bölümleri aynı tutun, ancak yeteneklerinizi veya geçmiş iş görevlerinizi başvurduğunuz işe uyacak şekilde kişiselleştirin.

6 . Araştırma şirketleri

İlginizi çeken iş ilanlarını bulduğunuzda, başvurmadan önce işe alım şirketlerini araştırın. Bu size şirket kültürleri, avantajları ve maaş aralıkları, ürünleri ve hizmetleri ve çalışma ortamları hakkında bilgi sağlayabilir. Araştırmanız, o şirkette çalışmak isteyip istemediğinizi size söyleyecektir. Ayrıca, ön yazınızda veya görüşmenizde referans verebileceğiniz değerli bilgiler verir.

7 . Güvenle uygulayın

İlgilendiğiniz işlere, yalnızca bazı gereksinimlerini karşılasanız bile başvurun. Pozisyona bağlı olarak, işverenler hızlı öğrenen ve onlara işle ilgili beceri eğitimi veren motive olmuş kişileri işe alabilir. Bir işin niteliklerinin bir bölümünü karşılıyorsanız, ancak bu rolde hala başarılı olabileceğinizi düşünüyorsanız, başvurun. Özgeçmişinize iş ahlakınız ve yeni beceriler öğrenme becerinizin örneklerini ekleyin. Hedeflerinizin şirketin hedefleriyle nasıl uyumlu olduğunu vurgulayın.

8 . Bilgilendirici görüşmeler planlayın

Bilgilendirici görüşmeler, bir sektördeki profesyonellerle veya çalışmak isteyebileceğiniz bir şirket ile yapılan gayri resmi görüşmelerdir. Sizi ilgilendiren bir alanda çalışan biriyle bilgilendirici mülakat talep ederek bir işe uygun olup olmadığınızı öğrenin. Profesyonel ağ sitelerinde veya üye kuruluşlarda olası görüşme konularını arayın.

9 . Mevcut işinizde başarılı olun

Şu anda çalışıyorsanız ve daha iyi veya farklı bir kariyer arıyorsanız, mevcut işinizi pozitif ve kararlılıkla yapmaya devam edin. Onlarla çalıştığınız sürece iş arkadaşlarınız ve yöneticilerinizle iyi ilişkiler kurun. Profesyonel tutumunuz ve çabalarınız gelecekte iş referansları veya fırsatları ile sonuçlanabilir.

10 . Düzenli olarak ağ kurun

İnsanlarla etkileşim kurun ve hem çevrimiçi hem de yüz yüze profesyonel bağlantılar geliştirin. İnsanlarla seminerlerde, sosyal etkinliklerde veya randevularda sohbet etmeye başlayın. Bir iş aradığınızı veya belirli bir sektörde çalışmak istediğinizi bilmelerini sağlayın. İş aramanızda size yardımcı olabilecek bağlantıları veya tavsiyeleri olabilir. Ayrıca liste dışı iş fırsatları keşfedebilir veya insanlar gelecekteki fırsatlar için sizi önerebilir.

11 . Becerilerinizin örneklerini belirleyin

İnsanlar ilgi çekici hikayeleri ve örnekleri gerçek listeleri üzerinden hatırlama eğilimindedir. Belirli bir iş için gerekli becerileri vurgulayan kişisel deneyimleri veya başarıları belirleyerek önceden plan yapın. Bunları kapak mektubunuza ekleyin ve ağ oluşturma fırsatları veya iş görüşmeleri sırasında kullanın. Hikayenizi etkili bir şekilde anlatmak için STAR yöntemini (durum, görev, eylem ve sonuç) kullanın.

12 . Röportajlara hazırlanın

Bir görüşmeye davet edilmeden önce ortak mülakat sorularını araştırın, bunlara yanıtlar oluşturun ve bu yanıtları uygulayın. Bir arkadaşınızdan veya profesyonel bir kişiden sizinle bir uygulama görüşmesi yapmasını isteyin. İyi hazırlanmışsanız, bir sonraki mülakata gittiğinizde daha güvenli ve rahat olacaksınız.

13 . Takip et

Bir iş görüşmesinden hemen sonra, işe alım müdürüne bir teşekkür notu gönderin. Bir hafta sonra onlardan haber alamazsanız, bir telefon görüşmesi veya bir e-posta ile takip edin. Bunu yaparken heyecanınızı ve işe olan ilginizi gösterin. Bir yanıt beklerken, ilginizi çeken işleri aramaya ve bunlara başvurmaya devam edin.

14 . Becerilerinizi geliştirin

İş gücüne yeni giriyorsanız veya yeni bir kariyere başlıyorsanız, bir iş bulmak için daha fazla eğitime veya deneyime ihtiyacınız olabilir. İş başvurusunda bulunurken istediğiniz sektördeki bir kuruluşta staj yapmayı veya gönüllü çalışmayı düşünün. Kişi ağınızı genişletmek veya tam zamanlı bir pozisyona ilerlemek için bu fırsatları kullanın. Ayrıca, sektörünüzle ilgili belirli becerileri geliştirmek veya teknolojileri ve süreçleri öğrenmek için çevrimiçi kurslara veya atölyelere katılabilirsiniz. Daha fazla deneyim veya başarı kazandıkça özgeçmişinizi güncelleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir