İş

İş Yerinde Sakin Kalmanın 16 Yolu

Sakin hissettiğinizde ve pozitif olduğunuzda kendinizi daha motive, işinizde daha mutlu ve ekibinize daha bağlı hissedebilirsiniz. Çevrenizdekiler de genel olarak daha iyi bir işyeri atmosferine yol açan sakinliğinizi fark edecek ve takdir edeceklerdir. İş yerinde sakin olmanın neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin ve bu şekilde kalmaya yönelik bazı ipuçlarını keşfedin.

İş yerinde sakin kalmak neden önemlidir?

İşyerinde sakin kalmak önemlidir çünkü sakin olduğunuzda, genellikle daha mantıklı düşünebilirsiniz, bu da iş gününüz boyunca yapmanız gereken kararları vermenize yardımcı olur. Sakin bir tavır, bir oda dolusu insan ile konuşurken, bir atölye dersi verirken, iş arkadaşınızla bir çatışma üzerinde çalışırken veya yöneticinize terfi etmeyi hak ettiğinizi anlatırken iyi olabilir. Sakin kaldığınızda, pozitif kalma şansınız da artar, bu da birlikte çalıştığınız kişilerle ilişkilerinizi daha iyi yönde etkiler.

İş yerinde nasıl sakin olunur?

İş yerinde sakin kalmak, her gün parçası olmaktan mutlu olduğunuz daha uyumlu bir alanı desteklemek için işyerinizde uygulayabileceğiniz bir özelliktir. İş yerinde nasıl sakin kalacağınızı merak ediyorsanız, şu ipuçlarını göz önünde bulundurun:

Odaklanın

Çoklu görev, çok şey başarıyormuşsunuz gibi hissetmenize neden olabilirken, bir görevden diğerine atlarken biraz huysuz hissetmenize de neden olabilir. Günün sonunda, aslında tek bir görevi tamamlamadığınızı fark edebilir, ancak çok fazla iş yaptığınızı hissedebilirsiniz. Birden çok görev veya proje üzerinde çalışmak yerine her seferinde tek bir şeye odaklanmayı deneyin.

Bir görevi bitirdiğinizde, onu listenizden kaldırabilir ve bir sonrakine geçmek, sizi motive edebilir ve başarılı hissedebilirsiniz. Odaklanmayı sürdürmek ve sonuç olarak gün boyunca birçok görevi tamamlayabilmek, bir sonraki görev grubuna girerken ivme hissetmenize de yardımcı olabilir.

Yalnızca kontrol edebileceğiniz şeye odaklanmayı düşünün. İş yerinde pek çok stresli durum olabilir, ancak neyin sizin kontrolünüzde olduğunu ve dışında olduğunu bilmek, bu durumlara yaklaşımınızı değiştirir ve çözüm bulurken sizi sakinleştirebilir.

Kendine güvenmek

Kendinizi sakin hissetmiyorsanız, güven eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Yeteneklerinize, yargılarınıza, kararlarınıza, becerilerinize ve ekibinize güvenmeye çalışın. İşinize güvenle yaklaşırsanız, karmaşık görevleri veya projeleri daha iyi yönetebilir ve ekibinizle daha yakın çalışabilirsiniz. Güven aynı zamanda iş arkadaşlarınızla etkili bir şekilde iletişim kurmanıza da olanak tanır.

Olumlu bir tavır takın

Olumlu bir tavır, işyerine yaklaşımınızda büyük bir fark yaratabilir. Olumlu bir yaklaşımla, kendinizi daha az stresli ve gününüzden daha sorumlu hissettiğinizi fark edebilirsiniz. Ayrıca işinize daha fazla yatırım yapıyorsunuz ve sorunlara çözüm bulmak için doğrudan düşünebiliyorsunuz. Olumlu bir tutum sergilemek sadece önemli değil, aynı şeyi yapan başkalarıyla kendinizi çevrelemek çok önemlidir.

Ekibinize güvenin

Ekibinize güvenerek iş yerinde de sakin kalabilirsiniz. Kendinizi bunalmış ve stresli hissediyorsanız, iş arkadaşlarınızdan çözümler için beyin fırtınası yapma konusunda yardım istemeyi veya varsa bazı görevlerinizi devretmeyi düşünün. Bir ekibin lideriyseniz, sorumlulukları devredin, böylece ekip ortak bir hedef için birlikte çalışır ve kendinizi tüm yükten hafifletirsiniz. Karşılığında, ihtiyaç duyduklarında yardım sunabilirsiniz.

Aralar vermek

Stres zirve yaptığında ara vermek en iyisi olabilir. 10’a kadar sayın, yürüyüşe çıkın, bir takım arkadaşınızla sohbet edin veya bir kahve içmek için ofisten uzaklaşın.

Tüm sorumluluklarınız tarafından stres altında hissedebilir ve net düşünmekte zorlanabilirsiniz. Kendinizi kısa bir süreliğine durumdan uzaklaştırmak, rahatlamanıza ve iş gününüzün geri kalanına veya belirli bir duruma yeni bir perspektiften yaklaşmanıza yardımcı olabilir.

İşyerinde strese yatkın olduğunuzu biliyorsanız, bu duyguları hangi koşulların yarattığını anlamaya çalışın, böylece onları önceden sezin ve onları uzak tutmak için adımlar atın. Stresin arttığını hissettiğinizde ara verebilir ve daha sonra geçmişte sahip olduğunuz tedirginlik düzeyine asla ulaşmayabilirsiniz.

Önceden planlamak

Bir plan, size bir amaç verir ve tüm gün için kendinizi ayarlamanıza yardımcı olabilir. Ne bekleyeceğinizi bildiğiniz için bir sakinlik duygusu hissedebilirsiniz. Beklenmedik bir şey olduğunda, günün geri kalanında neler olacağını bildiğiniz için ayarlama yapmak daha kolay olacaktır. Günün başında bir plan oluşturmaya çalışın, neyden sorumlu olduğunuzu ve herhangi bir bitiş tarihini hesaba katın, ardından nelerin değişebileceğini ve yapmanız gereken güncellemeleri önceden tahmin edin. Bununla, gününüzdeki değişiklikler sizi stres sokmayacak.

Bir işyeri arkadaşınız olsun

İşyerinde bir arkadaşınızın olması size sakin hissetmeniz için ihtiyaç duyduğunuz destek sistemini verebilir. Bu, ofis alanınızdaki biri veya bağlantı kurduğunuz başka bir departmandan bir iş arkadaşı olabilir. Kendinizi rahat hissettiğiniz, konuşmaktan zevk aldığınız ve sizinle mola vermeye açık birini bulun, böylece iş görevlerinizden uzaklaşırken zamanınızı birlikte geçirebileceğiniz bir partneriniz olsun.

Daha fazla sorumluluk isteyin

Bir durumu kontrol altına aldığınızda sakin hissediyorsanız, yöneticinizden ek sorumluluklar veya bir projeye liderlik etme fırsatı istemeyi düşünün. Tamamlamanız gereken bir şeye sahip olmak, size aradığınız sakinlik hissini verebilir. İnsanların ve süreçlerin size ve işinize güvenmesi nedeniyle kendinizi sakin hissedebilirsiniz. Yapacak daha fazlasına sahip olmak, yöneticinize pozisyon değişikliğine hazır olabileceğinizin sinyalini gönderebilir ve potansiyel olarak bir terfi hakkında tartışmaya kapı açabilir.

Öncelikleri belirleyin

Muhtemelen tüm görevlerin aynı önemi taşımadığının farkındasınızdır. Aslında, bazı görevler önce diğerlerinin tamamlanmasına bağlıdır. Sakin kalmak için, gün için öncelikler belirleyin, böylece görevlerinizi sırayla tamamlamaya ve işiniz üzerinde bir kontrol hissi hissetmeye odaklanabilirsiniz. Gününüze bu şekilde yaklaşmak sakin kalmanıza yardımcı olabilir.

Derin nefes al

Gün biraz daha bunaltıcı olmaya başladığında, sıfırlamak için derin nefesler alın. Stresli olduğunuzda, farklı nefes aldığınızı fark edebilirsiniz, bu da kendinizi daha kötü hissetmenize neden olabilir. Stres aynı zamanda muhakemenizi de etkileyebilir ve önemli projeleri tamamlamayı zorlaştırabilir. Yeniden odaklanmanız, önünüzdeki sorunları halletmeniz veya çatıştığınız biriyle iletişim kurmanız gerekirse, sakinleşene kadar derin nefes alın. Sonra duruma tekrar yaklaşın.

Fazla kahve tüketmeyin

Öğleden sonra bir enerjiye ihtiyaç duyulmasına rağmen, kahve ters etki yapabilir. Bazı insanlarda kahve aslında vücudu çok fazla uyararak odak noksanlığına ve daha sonra bunalmaya neden olabilir.

Beklentileri bırakın

Beklentilere sahip olmak normaldir ve hatta bazen sizi teşvik ederler, böylece onları karşılamak veya aşmak için çalışabilirsiniz. Bununla birlikte, beklentilerinizi bırakmanız gereken zamanlar vardır, böylece gününüzü yeniden ayarlayabilir veya beklemediğiniz bir plan değişikliğini telafi edebilirsiniz. Gününüzün nasıl geçeceğine dair çok katı beklentiler, bu şekilde yürümediğinde kolayca strese yol açabilir.

Sorular sor

Üzerinde çalıştığınız bir şeyi anlamadıysanız veya bir yöneticinin işinizle ilgili beklentileri hakkında net değilseniz soru sormaktan çekinmeyin. Gününüzün nasıl ilerlemesi gerektiği, neyin öncelikli olduğu ve bir şeyin nasıl başarıldığı konusunda net bir fikriniz varsa, iş sorumluluklarınızı yerine getirirken daha az stres ve daha sakin hissetmenize yardımcı olur.

Yöneticinizle iletişim kurun

Sakin kalmanın bir yolu, müdürünüzle açık bir iletişim hattı geliştirmektir. Yöneticiniz size yardımcı olmak, ekip üyelerine projeler atamak ve hedefleriniz üzerinde sizinle birlikte çalışmak için oradadır. Bir iş arkadaşınızla kendinizi stresli hissettiren iş çatışmaları varsa, yöneticinizle bunun hakkında konuşun, böylece bir çözüm bulmak için birlikte çalışabilirsiniz.

Sabırlı ol

Bazen huzursuzluk duygumuz sabırsızlıktan kaynaklanır. İşyerinde yaklaştığınız herkesin görevlerini sizden farklı bir hızda öğrendiğini ve tamamladığını hatırlamaya çalışın. Bir e-posta yanıtını beklerken, bir iş arkadaşınıza bir şeyi nasıl yapacağını öğretirken ve hatta işe giderken trafikte olduğunuzda bile sabırsız hissedebilirsiniz. Sabır uygulayarak, içinde bulunduğunuz duruma rağmen sakin kalmanızı sağlayacak kaynaklara sahip olma olasılığınız artar.

Uygun bir iş-yaşam dengesi oluşturun

İş yerinde sakin kalmanın bir başka yolu da uygun bir iş-yaşam dengesi sağlamaktır. Fazla çalışırsanız, daha fazla strese yatkın olabilirsiniz. Bu nedenle, kendinize katı çalışma saatleri belirlemeyi düşünün, böylece uygun zamanlarda işe başlayıp bitirebilir ve yine de hobilerinizin tadını çıkarmak ve sevdiklerinizle vakit geçirmek için iş dışında da müsait olabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir