İş

İş Yerinde Özgüveni Arttırmanın 10 Yolu

Özgüven sizi daha motive ve hırslı yapabilir ve harekete geçebilmeniz için korku ve endişenin üstesinden gelmenize yardımcı olabilir. Belki de en önemlisi, özgüven, performansınızı ve becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.

Bu makale, işyerinde özgüveninizi artırmanıza yardımcı olabilecek 10 adımı özetlemektedir.

Özgüven ne demektir?

Özgüven, bilgi ve yeteneklerinize güvenebileceğiniz zihinsel durumdan gelir. Özgüvene sahip olmak, becerilerinizi ve zekanızı bildiğinizi ve gelişiminizi ilerletmek için fırsatların peşinden gitmek için önlemler alabileceğiniz anlamına gelir.

Özgüven bu zihniyeti kapsar ve kendinizi güven eksikliği hissettiğiniz bir konumda bulursanız, kendinize olan güveninizi artırmak için uygulayabileceğiniz çeşitli stratejiler vardır.

Kişisel gelişim veya mesleki gelişim gibi stratejiler, yeni beceriler öğrenmenize veya mevcut becerilerinizi daha da geliştirmenize yardımcı olabilir. Ayrıca, bir konuşma veya ekip projesi sunmak gibi kendinize güvenmediğiniz becerileri uygulama fırsatlarını da belirleyebilirsiniz. Özgüven, kariyerinizde sahip olmanız gereken önemli bir özelliktir ve mesleki güveninizi oluşturmak, genel motivasyonunuzu artırmanıza yardımcı olabilir.

İş yerinde özgüveni arttırmanın yolları

Mesleki gelişiminizi ve becerilerinizi ilerletmenin yanı sıra, aşağıdaki stratejiler işyerinde kendinize olan güveninizi artırmanıza yardımcı olacak adımlar sağlar.

1. Mesleki gelişim eğitimlerine katılın

İşiniz için gerekli becerileri geliştirmek, genel özgüveninizi etkileyebilir. Beceri seviyeniz arttığında, bu, iş performansını iyileştirebilir ve bu, özgüveninizi artırmada olumlu bir etkiye sahip olabilir.

Mesleki gelişim eğitimine veya beceri eğitimine katılmayı düşünün. Örneğin, yeni proje yönetimi stratejilerini öğrenmek için bir kursa ya da bir eğitim seminerine katılabilirsiniz ya da niteliklerinize eklemeniz gereken bilgileri sunabilecek dergiler veya kitaplar okuyabilirsiniz.

2. Yeni beceriler öğrenin

Mevcut becerilerinizi geliştirmeye benzer şekilde, tamamen yeni beceriler öğrenmek veya eğitiminize devam etmek, genel özgüveniniz üzerinde kalıcı bir etkiye sahip olabilir. Yeni bir beceri öğrendiğinizde, bunu işinize uygulayabilirsiniz ve bu, üretkenliğinizi artırmanıza ve yeni görevleri daha güvenli bir şekilde üstlenmenize yardımcı olabilir.

3. Başarı için uygun giyin

Daha profesyonel görünmek için giyinmek ve işe bir iş görünümüyle başlamak, işinizi yaparken ve üstlerinizle etkileşimde bulunduğunuzda hissettiğiniz güveni etkilemeye yardımcı olabilir. Benzer şekilde, resmi iş kıyafetlerinin genellikle bir beklenti olduğu konferanslar, yönetim kurulu toplantıları veya diğer sunumlar gibi önemli etkinlikler için rahat giyinmekten kaçının.

4. Konfor alanınızı terk edin

Bu güven artırıcı stratejinin uygulanması zor olabilir, ancak rahatlık alanınızdan ayrılmak, kariyerinize daha fazla özgüven kazanmanın en etkili yollarından biri olabilir. Örneğin, belki de tüm satış ve pazarlama ekibine sunum yapmaktan her zaman korktunuz. Bir sonraki sunumu yapmaya gönüllü olarak veya bir takım arkadaşınızla birlikte ev sahipliği yaparak konfor alanınızın dışına çıkabilirsiniz.

Konfor alanınızın tamamen dışına çıkarsınız, ancak yapabileceğiniz hatalar veya utançtan endişe etmek yerine becerilerinize ve sunumu nasıl yapacağınıza odaklanmak, bu korkuyla yüzleşmenize ve genel olarak işinizde özgüven kazanmanıza yardımcı olacaktır.

5. Kendine güvenen meslektaşları taklit edin

Tanıdığınız başarılı insanları düşünün veya işlerinde kendine güvenen birini bulun ve davranışlarını ve diğer insanlarla nasıl etkileşime girdiklerini gözlemleyin. Özgüven geliştirmenize yardımcı olmak için, kendine güvenen meslektaşlarınızın kendi kariyerlerinde uyguladıkları bazı stratejileri kullanabilirsiniz.

Örneğin, meslektaşlarınızın nasıl oturduğunu veya ayakta durduğunu gözlemleyin ve girişkenliği yansıtmanıza yardımcı olabilecek benzer bir duruş benimseyerek bunu taklit edin. Çoğunlukla, işyerinde vücut dilinizi geliştirmek, genel özgüveni etkileyebilir.

6 . Kendinize hedefler belirleyin

Kısa vadeli ve uzun vadeli kariyer hedefleri belirlemek, güçlü yönlerinizi ve başarınızı algılama şeklinizi etkileyebilir. Genel bir yetenek veya yeni bir beceri geliştirmek için kendinize bir hedef belirlemeyi düşünün. Sonuçlara ulaşmanıza yardımcı olacak küçük hedefleri seçerek başarınızı ölçün. Daha büyük bir hedefe ulaşmak için her küçük başarıyı değerlendirmek, güveninizi artırmanıza yardımcı olabilir çünkü gelişiminizi ilerletmek için etkili stratejileri nerede uyguladığınızı görebilirsiniz.

Örneğin, genel iş verimliliğinizi artırmak için bir hedef belirleyebilirsiniz. Daha sonra, zaman yönetimi becerilerinizi geliştirmek veya çoklu görev yerine tek görevlere odaklanmak gibi bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olacak daha küçük hedefler belirleyebilirsiniz. Verimliliğinizi artırma hedefinize doğru her başarıya ulaştığınızda, işinizde etkili bir şekilde performans gösterme yetkinliğinize daha fazla güvenebilirsiniz.

7 . Güçlü yönlerinize odaklanın

Güçlü yönlerinize odaklanmak, bu yeteneklere zaten sahip olduğunuzu bildiğiniz için özgüven artışına yardımcı olabilir. Güçlü yönlerinizin ve yeteneklerinizin bir listesini ve başarılarınızın ikinci bir listesini yapın. Her sabah ve günün herhangi bir saatinde özgüvene ihtiyaç duyduğunuzda bunları okuma alışkanlığı haline getirebilirsiniz.

8 . Hatalarınızdan ders alın

İyileştirme planları ve hedef belirleme stratejileri uygulanırken hatalar genellikle kaçınılmazdır. Anahtar, hatalarınızı incelemek ve onlardan bir şeyler öğrenmektir. Başarısızlığı kabul etmek zordur, ancak başarısızlık, becerilerinizi gelecekteki denemelerde nasıl uygulayacağınızı etkileyebilir.

Örneğin, bir veri giriş yazılımı kodunu yanlış biçimlendirmiş olabilirsiniz, ancak hatayı tanımlamak ve sıfırdan başlamak yerine, hatalı kodu nereye girdiğinizi inceleyebilir ve hatanın dikkatsizlik kaynaklı mı, yoksa daha büyük bir sorun mu olduğunu değerlendirebilirsiniz. Daha sonra, öz değerlendirme üzerine topladığınız bilgileri hatayı düzeltmek için uygulayarak bu hatadan ders alabilirsiniz.

9 . Negatif dili ortadan kaldırın

Özgüven oluşturmada bir başka etkileyici faktör, kendinizi algılama şeklinizi değerlendirmektir. Kendinizi aşırı derecede eleştirdiğinizi fark ederseniz veya düzenli olarak kendinden şüphe duyarsanız, bu zihniyeti değiştirmek için adımlar atabilirsiniz. Geçen hafta elde ettiğiniz tüm başarılara odaklanmak veya kendinizle ilgili en çok hangi mesleki becerilere hayranlık duyduğunuzu günlüğe kaydetmek gibi kendi kendini onaylama teknikleri uygulayabilirsiniz.

Yaptığınız olumlu kariyer gelişimlerini değerlendirmeye devam edin ve iş projelerini tatmin edici bir şekilde tamamladığınızda veya yöneticinizin beklentilerini aştığınızda kendinizi övmeye devam edin.

10 . Sorular sor

Sorular sormak özgüven artırmak için işe yarayabilir. Aklınıza gelebilecek herhangi bir soruyu açıklığa kavuşturmak için ekip toplantıları, proje planlama oturumları veya konferanslar sırasında en az bir soru sormayı alışkanlık haline getirin.

Özgüven oluşturma stratejilerini uygulamaya yönelik ipuçları

İş yerinde özgüveni geliştirmeye çalışırken aşağıdaki ipuçlarını bir kılavuz olarak düşünün.

  • Acele etmeyin. Zaman ayırın ve ilerleme ve mesleki gelişim planlarınız konusunda sabırlı olun. Planınızı hedeflerinize ulaşmak için gerçekçi zaman dilimleriyle belirleyin ve ilerlemenizi izlemek için bir elektronik tablo veya kontrol listesi kullanmayı da düşünebilirsiniz.
  • Kalıcı ol. Değişikliğin yapılması zaman alabilir ve koşullardaki değişiklikleri yansıtmak için hedeflerinizi ayarlamanız gerekebilir. Ancak, eylemlerinizde ve iyileştirme planlarınızda tutarlı kalmak, güveninizi inşa etme yolunda ilerlemeye devam etmenizi sağlayabilir.
  • Zihniyetinizi geliştirmeye devam edin. Gelişen bir zihniyete sahip olmak, kendinizi nasıl algıladığınız için bir temel oluşturduğundan, kendini yansıtma ve değerlendirmede etkili olabilir. Zorlukları kabul etmek, engelleri aşmak ve başarılarınızı övmek, özgüveni olumlu yönde etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir