İş

İş Yerinde İnsanları Yönetmek İçin 14 İpucu

Yönetim becerilerinizi geliştirmek, işyerinde potansiyeli göstermenin ve ekibinizin hedefleri başarıyla gerçekleştirmesine yardımcı olmanın önemli bir parçasıdır. Doğrudan bir yönetim rolünde çalışmasanız bile, yine de ekibinize rehberlik etmeniz ve işbirlikçi projeler üzerindeki çalışmalarını yönetmeniz beklenebilir. Bir projedeki herkesin bir ekip olarak birlikte iyi çalıştığından ve görevleri verimli bir şekilde yerine getirdiğinden emin olmak zor olabilir, ancak başkalarıyla çalışırken yönetim tekniklerinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz zaman içinde test edilmiş birkaç strateji vardır.

Bu makalede, etkili bir yöneticinin özelliklerini açıklıyor ve başarıyı artırmak için ekibinizi işyerinde yönetmek ve yönlendirmek için ayrıntılı ipuçları sunuyoruz.

İşyerinde iyi bir yönetici yapan nedir?

Başkalarını yönetmek için, önce liderlik becerilerinizi ve özelliklerinizi geliştirmeye kararlı olmanız gerekir. İyi yöneticiler, hedeflere ulaşmak için çevrelerinden gelen geri bildirimleri uygulayarak liderlik tarzlarını işyerindeki çeşitli kişiliklere uyarlayabilir. Başkalarını etkili bir şekilde yönetmek, farklı insanları neyin motive ettiğini belirlemenizi ve farklı durumlarda bu motive edici faktörleri vurgulamanın yollarını bulmanızı gerektirir. Aynı zamanda ekip üyeleri arasında arabuluculuk yapmayı ve verimli bir ortamı kolaylaştırmak için problem çözme tekniklerini kullanmayı içerir.

İnsanları iş yerinde yönetmek için 14 ipucu

İster ilk kez liderlik pozisyonunda olun ister deneyimli bir yönetici olun, yönetim tarzınızı geliştirmek için her zaman yeni teknikler deneyebilirsiniz. İnsanları etkili bir şekilde yönetmek, şirket teslim tarihlerine ulaşmanıza, dostluk kurmanıza ve ekibinizde büyüme fırsatlarını belirlemenize yardımcı olabilir. Takım hedeflerine doğru çalışmak için işyerinde personel yönetimi becerilerinizi geliştirmek için bu ipuçlarını kullanın:

Önce kendi iş yükünüzü yönetin

Başkalarının başarısını yönetebilmeniz için önce kendinize iyi bakmanız gerekir. Kendi programınızı bir öncelik haline getirin ve zamanınızı koruyun, her gün kendi işinizi kesintisiz bitirmeye ayırdığınız bir zaman  ayırın. Hevesli yöneticiler, ekiplerine aşırı bağlılık ve nihayetinde kendilerini daha az etkili bir yönetici yapan tükenmişlik yaşama hatasını yapabilir. Kendi işinize güvendiğinizde, size ihtiyaç duyduklarında ekibinize daha dikkatli ve odaklanmış olacaksınız.

Takımınızı tanıyın

Etkili yönetime giden ilk adım, yönettiğiniz insanları anlamaktır. Kişilik tiplerine bağlı olarak, insanlar çeşitli liderlik tarzlarına farklı tepkiler verirler. Bazı insanlar uygulamalı yönetime ihtiyaç duyarken, diğerleri kendilerine özgürlük ve esneklik verildiğinde mükemmelleşir. Güçlü liderler, yönetim tekniklerini kiminle çalıştıklarına bağlı olarak ayarlayabilir ve her ekip üyesinin kişisel potansiyelini kişiselleştirilmiş dikkatle geliştirebilir.

Ekibinizi tanımak, onlara neyin ilham verdiğini, işlerini tamamlamak için kullandıkları süreçleri, işlerini engelleyen veya destekleyen çevresel faktörleri ve işyerine getirdikleri bilgi ve beceri düzeyini öğrenmeyi içerir. Birinin en iyi nasıl çalıştığını bilmek ve farklı alanlardaki yetkinliklerini değerlendirmek, görevleri etkili bir şekilde atamanıza ve sorunları morali düşürmeden en verimli şekilde ele almanıza yardımcı olabilir. Sohbet sırasında aktif dinleme becerilerini kullanarak ekibiniz hakkında bilgi edinmeye başlayabilirsiniz.

Görevleri devretme

Başkalarına temel görevlerle nasıl güvenileceğini öğrenmek, bir projedeki her bir sorumluluğu mikro düzeyde yönetmek yerine üst düzey yönetim görevlerine odaklanmanıza olanak tanır. Her takım üyesinin güçlü yönlerini, zayıf yönlerini, deneyimlerini ve becerilerini öğrendikten sonra, verilen zaman çerçevesinde işleri iyi yapma olasılığı olan kişilere işleri doğru bir şekilde devredebileceksiniz. Görevleri devretmek, her bir kişiyle net beklentiler oluşturmayı ve projenin kendi paylarını tamamlama yeteneklerine güvenmelerini sağlamayı içerir. Başkalarına sorumluluklar atayarak, yeteneklerine güvendiğinizi gösterir ve bir projenin sonucuna bağlı hissetmelerine yardımcı olursunuz.

İletişimin kontrolünü elinize alın

Ekip üyelerinizin sorular, güncellemeler ve endişelerle size ulaşmasını beklemek yerine, başkalarıyla iletişim kurarken inisiyatif kullanın. Resmi veya gayri resmi yönetsel rolünüze ilk adım attığınızda, ekip üyelerinin sizinle ve birbirleriyle nasıl iletişim kurması gerektiğini açıklayın. E-posta veya sohbet sunucuları gibi ana iletişim kanallarını tanımlayın, böylece herkes bir sorunla karşılaştığında hangi adımları atacağını anlasın. İlerlemelerini kontrol etmek ve sorunları çözmenin bir yolu olarak açık iletişimi teşvik etmek için ekibinize grup olarak ve bireysel olarak ulaşın.

Net iş akışlarını tanımlayın

Her ekip üyesinin bir projeyi tamamlamada oynadığı rolü belirleyin ve kullanmayı beklediğiniz iş akışı süreçlerinin haritasını çıkarın. Her bir rolü ve genel projeyi nasıl etkilediğini net bir şekilde anlamak, size her bir kişiden ne bekleyebileceğiniz konusunda daha bilinçli bir bakış açısı sağlar. Ayrıca, çalışanların bağlı kalabileceği makul bir zaman çizelgesi oluşturmanıza da olanak tanır. Çalışanları proje iş akışını anlamadan yönetmek kafa karışıklığına ve gecikmelere neden olabilir ve meydana gelen herhangi bir sorunun nedenini verimli bir şekilde belirlemenizi engeller.

Net hedefler geliştirin

Yönetim çabalarınıza rehberlik etmek için ekip olarak ve bireysel olarak hedefler belirleyin. Bir projenin başlangıcında hedefler oluşturmak, bir lider olarak size bir kılavuz sağlar ve herkesin davranışlarının bir projenin veya girişimin başarısını nasıl etkilediğine odaklanmasını sağlar. Her hedefi bir yere yazın, böylece temel kriterlerde proje başarısını değerlendirirken başvurabileceğiniz bir belgeye sahip olursunuz. Ekibinizle, herkesin hedeflerine ulaşmak için atması gereken adımları tartışın, herkese soru sorma ve ekip hedeflerini karşılama veya aşma stratejileri hakkında önerilerde bulunma fırsatları verin.

Ekibinizin hedeflerine başarıyla ulaşıp ulaşmadığını belirlemenin net bir yoluna sahip olmak için hedefler oluştururken SMART yöntemini kullanmayı düşünün . SMART, belirli, ölçülebilir, ulaşılabilir, alakalı ve zamana dayalı anlamına gelir. Bu, belirlediğiniz her hedefin açık yönergelere ve bir programdaki ilerlemeyi kaydetmenin bir yoluna sahip olması gerektiği anlamına gelir. SMART çerçevesine uyan hedeflerin yönetimi kolaydır çünkü her ekip üyesinin benzersiz pozisyonuna uyacak ve herkesi sorumlu tutacak ölçütler sağlayacak şekilde oluşturulmuştur.

Tutarlı liderlik sergileyin

Ekibinizle güven oluşturmak, iyi bir yönetici olmanın önemli bir parçasıdır. Güvenilir olduğunuzu göstermenin ve başkalarından saygı kazanmanın en iyi yollarından biri, davranışlarınızda tutarlı olmaktır. Bir şey yapacağınızı söylediğinizde, her seferinde takip edin. Yönetim tekniklerinizi her bireye göre kişiselleştirmeniz gerekse de, iltimas göstermekten kaçınmak için herkesi aynı davranış standartlarında tutmanız gerekir. Tutarlı, güvenilir takip, ekibinize bir proje üzerinde çalışan herkesle adil ve eşit olacağınız konusunda size güvenebileceklerini gösterir.

Olumlu pekiştirme sağlayın

Olumlu pekiştirme, işyerinde mükemmellik sergileyen insanları ödüllendirdiğiniz oldukça etkili bir yönetim tekniğidir. Kaliteli iş üreten birini fark ettiğinizde onu taktir edin ve ekip üyelerini birbirlerinin başarısını kutlamaya teşvik edin. Ekibinizi en iyi neyin motive ettiğine bağlı olarak mükemmel çalışmayı sözlü övgü gibi basit bir şeyle veya yapılandırılmış bir ödül sistemi aracılığıyla tanıyabilirsiniz. Takımınızdaki herkes hakkında vurgulamak için olumlu bir şey bulun, böylece en iyi performans gösterenleri tanıyabilir ve diğerlerini becerilerini geliştirdikçe daha emin olmaya teşvik edebilirsiniz.

Dürüst geri bildirimde bulunun

İyi yöneticiler hem övgü hem de yapıcı eleştiri verirken ekipleriyle temkinli ve doğrudan davranabilirler. Başkalarından en iyi şekilde yararlanmak için, onların güçlü ve zayıf yönleri konusunda dürüst olmanız, işlerinin ne zaman standartlara uygun olmadığını belirleyebilmeli ve iyileştirme yolları konusunda strateji oluşturabilmelisiniz. Geri bildirimleriniz cesaret kırıcı olmadan dürüst olmalıdır ki, başarısızlıklar moral bozucu anlar yerine büyüme fırsatları olarak kullanılabilir.

Çatışmaları aktif olarak çözün

Ekibinizdeki her bir bireyle profesyonel ilişkiniz yönetimin önemli bir parçası olsa da, ekip üyelerinin birbirleriyle nasıl etkileşime girdiğinin de gözlenmesi gerekir. Ekip üyeleri arasındaki kişiler arası veya profesyonel çatışmalar, üretimi yavaşlatabilir ve tüm ekip genelinde yanlış iletişimlere neden olabilir. Çatışma fark ederseniz, iş akışını etkileyen yaygın bir sorun haline gelmeden önce arabuluculuk yapmak ve çatışmayı aktif olarak çözmek için adımlar atın.

Geri bildirim isteyin

Ekibinize net ve yapıcı geri bildirim vermeniz sizin için önemli olduğu gibi, yönetim becerileriniz hakkında geri bildirim almanız da çok önemlidir. Ekibinize deneyimlerini paylaşma ve nasıl daha iyi bir yönetici olabileceğiniz ve başarılı olmak için ihtiyaç duydukları desteği sağlama konusunda öneriler sunma fırsatı verin. Ekibinizden görüş aldığınızda, düşünceleri için onlara teşekkür edin ve ortaya çıkardıkları sorunu nasıl çözebileceğinizi ciddi olarak düşünün.

Anonim bir kanal kullanmayı düşünün, böylece herkes gariplik ve intikam korkusu olmadan dürüst düşüncelerini paylaşabilir, özellikle de takım üyelerinize karşı üstünlüğünüz varsa. Onların geri bildirimleri, tükenmişliği önlemek için bireysel iş yüklerini ayarlamanıza, yardımcı olmayan şirket politikalarını değiştirmenize veya üretkenliği artırmak için iş akışını yeniden düzenlemenize yardımcı olabilir.

Esnekliğe izin verin

Ekip üyelerinin sorumluluklarını yerine getirme biçimleri konusunda esnek davranarak karşılıklı saygı kültürü oluşturun. İnsanlara kıyafet kuralları veya kişisel alanlarını nasıl dekore ettikleri gibi alanlarda özgürlük vermek, işlerinden daha fazla zevk almalarına ve daha üretken olmalarına yardımcı olabilir. Takımınızı çalışma sürecini özelleştirmeye teşvik ederek çalışma ortamından keyif almasına yardımcı olun. İnsanlar liderlik pozisyonundaki birinin bir birey olarak kendilerine önem verdiğini hissettiklerinde, yönlendirmeyi kabul etme ve en iyi çalışmalarını üretme olasılıkları daha yüksektir.

Kendi beklentilerinizi karşılayın

Örnek olun ve ekibinize, beklediğiniz standartlara uyduğunuzu gösterin. Bir yönetici olarak iş yükünüzde daha fazla esnekliğe sahip olsanız bile, ekibinizin geri kalanı için belirlediğiniz son tarihlere ve beklentilere uyarak bir takım oyuncusu olduğunuzu göstermeniz önemlidir. Takımın başarısında kişisel bir menfaatinizin olduğunu göstermek için projedeki rolünüzü yerine getirmek için attığınız adımlar hakkında başkalarıyla iletişim kurun. Etkili yöneticiler sadece ekip üyelerine tutarlı davranmakla kalmaz, aynı zamanda aynı adil beklentilere göre kendi davranışlarını da yönetirler.

Sık kontroller düzenleyin

Yönettiğiniz her kişinin ilerlemesini değerlendirmek için düzenli grup ve bire bir toplantılar planlayın. Yüksek performanslı çalışanlar bunaldıklarında seslerini dile getirmekte güçlük çekebilirler, bu nedenle bir lider olarak inisiyatif alarak iş yükleri ve karşılaşmış olabilecekleri zorluklar hakkında soru sormak önemlidir. Organizasyonel veya prosedür düzeyinde özel dikkat gerektiren ortak sorunları veya uzun vadeli kalıpları tanımlayabilmek için her kontrol sırasında konuştuklarınızın bir kaydını tutun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir