Para Kazanmak

Blogunuz İçin İçerik Fikirleri Oluşturmanın 12 Yolu

Bu makaleden almanızı istediğim ders şu; yazdığınız konuyla ilgili genel bilgi seviyenizi sürekli olarak arttırırsanız, blog içerik fikirleri asla tükenmez.

Bu yüzden odaklanmak istediğiniz ana şey ayrıntılı araştırmadır. Kendi blog içeriğinize uygun günde birkaç makale okursanız, blog yazıları için her zaman yeni fikirlere sahip olacaksınız, bu kadar basit.

Şimdi, blog içerik fikirleri bulmanın 12 yoluna geçelim.

Blogunuz için yeni içerik fikirleri bulmak zor olabilir. Çoğu zaman ziyaretçileriniz için ne yazmanız gerektiğini anlamak zordur.

Aşağıda size şu anda kullandığım yöntemlerden bazılarını ve geçmişte kullandığım bazı yöntemleri vereceğim.

Her birini denemek zor olabileceğinden, sadece iki veya üç tane seçin ve bunlar sayesinde yazmak için artık daha fazla fikriniz olacak.

İçerik Fikirleri Oluşturmanın 12 Yolu

1. İlgili Forumlarda Soru Bulun

Bu benim favorilerimden biri. Bir gün gerçekten web sitem için içerik fikirleri bulmakta zorlanıyordum. Gerçekten acil olan ve insanların o anda merak ettikleri sorunları öğrenmek istedim.

Neyse ki, ilgili forumlara gittim ve birisinin cevabını bildiğim bir soru sorduğunu gördüm. Ayrıca forumdaki soruları blog makalelerine çevirerek içerik bulmanın yeni bir yolunu keşfettim.

Yapmanızı tavsiye ettiğim, içeriğinize uygun en az bir foruma üye olmak. Foruma katkıda bulunurken, insanların yaşadığı küçük sorunlara odaklanın ve bunları yazın.

Bazen 5-10 problemle karşılaşabiliyorum ve aslında blog yazıları oluşturmak için kullanıyorum. En iyi yanı, insanların bir soru sormak için kullanacakları tam anahtar kelimeleri görebilmemdir.

2. İpuçlarını Kullanın

Daha önce yazdığınız bir makalenin alt başlıkları hakkında yazmaktan bahsediyorum.

Örneğin, “En İyi 20 Para Tasarrufu İpuçları” adlı bir yazım var. İçerik fikirleri bittiğinde yaptığım şey, bu makalenin alt başlıklarından birini almak ve bir makale yazmak.

Her zaman gerçekten fikir bulmaya çok ayrıntılı içerik oluşturmama yardımcı oluyor.

3. Ziyaretçilerinize Sorun veya Araştırın

Yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri, web sitenizin ziyaretçilerine sormaktır.

İlk denemenizi tavsiye ettiğim şey, ziyaretçilerinizin ne tür içerikle ilgilendiklerini tespit etmek için yaptıkları yorumları analiz etmek.

Örneğin, bir internet pazarlama blogunuz varsa, ziyaretçilerinizin en çok hangi konuları ilgilendirdiğini yorumlara bakarak bulun. Yalnızca 5-10 yorum almış olsanız bile, ziyareçilerinize ciddi şekilde hedeflenmiş makaleler yazmanıza yardımcı olur.

Sahip olduğunuz diğer seçenek bir anket oluşturmaktır. Bunun için blog trafiğine ihtiyacınız olacak ve temel olarak insanlara ne tür makalelerle ilgilendiklerini öğrenmek için beş seçenek sunabilirsiniz.

Örneğin, Para Kazanma Yolları, Tasarruf İpuçları, İş Fikirleri, Sosyal Medya, Online Pazarlama vb.

4. Twitter’ı Kullanın

Bu benim için yeni bir şeydi, ama harika çalıştı. Blogunuzu Twitter’da tanıtmaya başladığınızda, çok daha fazlası olduğunu fark edersiniz.

Twitter’ı dizüstü bilgisayarımda açık bırakmaya başladım ve telefonumda kullanıyorum. Şu anda ana hedeflerimden biri, her gün beş makale okumak ve yeni içerik fikirleri bulmak.

Makaleleri bulmak için “Keşfet” sekmesine gittim ve takipçilerimin Retweet ya da Sık Kullanılanlar başlıklı makalelerini arıyorum.

Bu, Twitter’daki spam’lardan çok kaçınmamı sağlıyor (evet bir ton var) ve gerçekten ilgi çeken makalelere gidebilirim.

Şimdi, buradaki amaç başka bir blogcunun içeriğini çalmak değil, sadece bilginizi genişletmektir.

Örneğin, her gün bilgimi genişletmem gerektiğini düşündüğüm bir konu üzerine odaklanıyorum.

Bir gün e-posta pazarlama olabilir ve bir sonraki twitter pazarlama olabilir, ama nihai hedef gerçekten biraz araştırma yapmaktır.

Ne kadar bilgili olursanız, yazmak o kadar kolay olur.

5. Kişisel Deneyimlerinizi Anlatın

Belli bir konu hakkında yazıyorsanız, o alanda bir tür deneyime sahip olma şansınız vardır. Finans veya saç dökülmesi veya köpek eğitimi hakkında yazıyor olun, kesinlikle paylaşmanız gereken deneyimler vardır.

insanları gerçekten yakalamanın en iyi yollarından biri, onlara yaptığınız bir hatayı, yani kişisel deneyimlerinizi anlatmaktır.

Hatalarımızdan en iyi şekilde yararlanırız ve ziyaretçileriniz gelecekte bunlardan da kaçınabilir. Ayrıca, zihninizde taze olan kişisel bir hikayeniz olduğunda yazmak gerçekten kolaydır.

6. Eski Blog Yazılarını Yeniden Düzenleyin

Her yıl yazdığım blog yazılarımın birçoğunu yeniden düzenliyorum. Eğer yeni gelişmeler varsa ekliyorum.

İnsanlar yeni ve faydalı bilgiler istiyor ve eski makalelerimin hiçbir zaman sıralanması değişmiyor.

Dikkat etmeniz gereken konu yinelenen içerik, yani aynı içeriği tekrar tekrar yazmıyorum, sadece yeni gelişmeri ekleyerek güncelliyorum.

Eski olanlarına atıfta bulunmuyorum ve aynı içeriği farklı bir şeymiş gibi tekrar yazmıyorum, çünkü bu yinelenen içeriğe sebep olur.

Ayrıca başlığı bir önceki yıla göre biraz farklı olacak şekilde yeniden düzenleyebilirsiniz, ancak makaledeki bilgileri yeni gelişmelere göre değiştirmek en önemli şey olacaktır.

7. Röportaj

Bunu muhtemelen bin kez duymuşsunuzdur, ancak içerik oluşturmanın en kolay ve en iyi yollarından biridir.

Eğer herhangi bir web trafiğiniz varsa o zaman birçok kişi sizinle memnuniyetle röportaj yapacaktır. Tek yapmanız gereken onlara tam olarak soru sormak ve sonra cevaplarını yazmak.

Hatta onlara soruları e-postayla gönderebilir ve sadece cevaplarda yüzlerce içerik kelimesini geri alabilirsiniz.

Ardından, blog yayınınızı oluşturun ve röportaj yaptığınız kişinin reklamını yapın. Röportajlar ayrıca harika basın bültenleri olabilir, bu yüzden röportajın erişimini zirveye çıkarmaya odaklanın.

8. Günlük 5 Makale Oku

İçerik fikirleri biten insanların genellikle sektör hakkında daha fazla bilgi edinmeleri gerekir ve buna hepimizin ihtiyacı var.

Bazı blog yazarlarının bu kadar uzun süre zirvede kalmasının nedeni, trendleri takip etmeleri ve sürekli bilgiye aç olmalarıdır.

Kendiniz için bir marka yaratmak istiyorsanız, yazdığınız alanın tüm küçük detaylarının farkında olmanız daha iyi olur.

Bunu yapmanın en iyi yolu, favori bloglarınızdan bazılarının makalelerini araştırmak ve okumaktır.

Favori web sitelerinizin bir özet akışını ayarlayabilir veya sadece takip etmek istediğiniz bloglara yer işareti koyabilirsiniz.

9. Konuk Blog Yazılarını Kabul Et

Daha fazla içerik istediğiniz noktaya gelebilirsiniz, ancak sadece hepsini yazmak için fikirlere veya zamana sahip olmayabilirsiniz.

Birkaç bağlantı veya trafik için içerik yazmak isteyen çok sayıda blogcu var.

Ne tür konuk yazarları kabul etmek istediğinize ilişkin açık ve özel yönergeler sunun.

Ardından, kabul etmeyebileceğiniz bir makale yazmadan önce kişilerin bu yönergeleri görmesini sağlayın.

Her gün en az bir konuk makalesi olan ve güncel kalmalarına ve daha fazla trafik çekmelerine yardımcı olan takip ettiğim birçok blog var. Ayrıca, aynı içeriğe odaklanan diğer blogcularla ilişki kurabilirsiniz.

10. YouTube’u deneyin

Nedense, YouTube’da her zaman kendi içeriğime uygun yeni ve ilginç içerikler buluyorum. Dürüst olmak gerekirse, daha kısa sürede daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Yeni blog içeriği fikirleri için YouTube’u hiç düşünmedim ama gerçekten yardımcı oluyor. Açıkçası sadece promosyon olan videoları geçtikten sonra, harika fikirlere sahip çok bilgilendirici videolar bulabilirsiniz.

Web sitemde yaptığım bazı YouTube araştırmalarından kaynaklanan birçok makale var.

11. e-Kitap Satın Alın ve Okuyun

Bu kısım aslında iki aşamalıdır. Hemen ulaşabileceğiniz bir sürü yeni e-Kitap, video, grafik ve yazılım var.

Yaptığım şey ayda yaklaşık bir kez ilgimi çeken bir kitap almak. Kitab okumak birçok içerik fikri bulmama yardımcı oluyor.

Ayrıca okuyucularıma hediye etmek için e-Kitabım var, bu kitabı daha hedefli potansiyel müşteriler çekmek için kullanıyorum.

Yukarıdaki anket yöntemini kullanırsanız, kitabı hediye etmek için de kullanabilirsiniz. Her iki durumda da, e-Kitap kesinlikle sadece içerik için değil, aynı zamanda bir teşvik olarak kullanmaya değer.

12. AllTop’u kullanın

Alltop, internet üzerinden içerik çeken bir web sitesidir. AllTop, diğer birçok blog ve web sitesine bağlantı verir ve sürekli olarak yeni ve kullanışlı içeriğe sahiptir.

Mesela ben oraya gittim ve “Satış Ortaklığı” bölümüne girdim ve kelimenin tam anlamıyla yirmiden fazla ilgili makale var.

Okuduğunuz makaleler ilginç ve genellikle iyi yazılmış. AllTop benim ilk tercihim değil, fakat yeni içerik fikirleri düşünmek için mükemmel bir seçim.

Sonuç

Sonuç olarak, araştırmanın bilgiye yol açtığı ve bilginin fikirlere yol açtığı açıktır. Hangi yolu seçerseniz seçin, yazdığınız konu hakkında genel uzmanlığınızı sürekli olarak genişletmeniz gerekir.

Bu yüzden her zaman blog yazmak için sevdiğiniz bir konu seçmenizi söylüyor çünkü asla blog makalesi fikirleriniz tükenmeyecek.

Bu listeye ekleyebileceğim veya başkalarına önerebileceğiniz herhangi bir yönteminiz varsa lütfen aşağıya yorum yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir